Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 35 rocznica lotu pierwszego Polaka w kosmos

2013-06-27 35 rocznica lotu pierwszego Polaka w kosmos

27 czerwca 1978 o godzinie 17:27:21 czasu warszawskiego rakieta nośna Sojuz wyniosła w kosmos Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego i jak do tej pory jedynego Polaka w kosmosie.

Polski pilot wojskowy Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos w ramach misji Sojuz 30 wraz z Piotrem Klimukiem, z pochodzenia Białorusinem. Po dwóch dniach od startu dołączyli oni do stacji orbitalnej Salut 6, gdzie przybywali już dwa inni kosmonauci (przybyli własnym Sojuzem).


Kronika filmowa przedstawiająca lot w kosmos pierwszego Polaka

Na stacji orbitalnej Hermaszewski uczestniczył w eksperymentach naukowych, w tym także przygotowanych przez polskich naukowców. Po kilkudniowym pobycie na niej obaj bezpiecznie wrócili na Ziemię. Cały lot trwał niemal 8 dni, dokonano 126 okrążeń Ziemi.


Przekrój przez stację orbitalną Salut 6 i przydokowane do niej na końcach dwa statki kosmiczne Sojuz

Polska była czwartym krajem w historii (po ZSRR, USA i Czechosłowacji), którego obywatel odbył lot kosmiczny. Lot odbył się w ramach współpracy krajów socjalistycznych w programie Interkosmos (1978-1988). W jego ramach "bratnie" narody bloku wschodniego, "zaprzyjaźnione" ze Związkiem Radzieckim miały możliwość udziału w załogowych i bezzałogowych misjach kosmicznych. Wielu uważa lot pierwszego Polaka w kosmos jako jeden ze szczytowych momentów PRL-u tym bardziej, że przypadał on na dekadę Gierka. Sam program Interkosmos miał wymiar propagandowy - miał cementować powoli rozpadający się blok demoludów.


Mirosław Hermaszewski (grafika: Wikipedia)

O ile sam Hermaszewski jest na emeryturze to konstrukcja rakiety nośnej i statku kosmicznego Sojuz, którą poleciał w kosmos 35 lat temu, wykorzystywana jest w dalszym ciągu. Rakieta Sojuz dostarcza załóg i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) oraz wynosi sztuczne satelity. Zaledwie wczoraj, 25 czerwca 2013 roku, miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Tego samo dnia wystartowały aż dwie rakiety rodziny Sojuz. Pierwsza wystartowała z rosyjskiego Bajkonuru w Kazachstanie, druga dwie godziny później z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Oba wyniosły sztuczne satelity (Resurs-P oraz 4 satelity O3b mające dostarczać Internet satelitarny).


W Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie obejrzeć można kapsułę Sojuza 30 w której pierwszy Polak wrócił za Ziemię (grafika: Wikipedia)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: