Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > 55 lat temu w kosmos poleciał pierwszy Amerykanin

2016-05-05 55 lat temu w kosmos poleciał pierwszy Amerykanin

5 maja 1961 rakieta nośna Redstone wyniosła w kosmos kapsułę Freedom 7 z pierwszym Amerykaninem na pokładzie.
Stat rakiety nośnej Redstone z Alanem Shepardem, pierwszym Amerykaninem w kosmosie (grafika: NASA)

O ile pierwszy lot Jurija Gagarina był lotem orbitalnym to drugi załogowy lot w kosmos Alana Sheparda był lotem suborbitalnym. Kapsuła statku Mercury, nazwana przez jego pilota Freedom 7, wykonała jedynie lot balistyczny osiągając wysokość 187,4 km. Osiągnięcie orbity okołoziemskiej wykraczało możliwości rakiety nośnej Redstone.


Alan Shepard tuż przed startem (grafika: NASA)

"Please, dear God, don't let me fuck up./Proszę, drogi Boże, nie pozwól mi tego schrzanić." - miał powiedzieć na krótko przed startem Alan Shepard.

Po zaledwie 15 minutach i 22 sekundach kapsuła wodowała w Atlantyku. Razem z astronautom została ona przetransportowana następnie na lotniskowiec USS Lake Champlain.

Alan Shepard (1923-1998) wrócił w kosmos w wieku 47 lat. Jako najstarszy astronauta w programie księżycowym Apollo po raz został dowódca statku Apollo 14 (1971).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: