Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Aeolus - przełomowy satelita mierzący laserem prędkość wiatrów

2018-06-11 Aeolus - przełomowy satelita mierzący laserem prędkość wiatrów

Aeolus to europejski satelita meteorologiczny mierzący wiatry na Ziemi za pomocą lasera.

Do tej pory pomiar wiatrów z orbity odbywa się orientacyjnie i pośrednio - m.in. poprzez śledzenie ruchu chmur niesionych wiatrem czy też pomiar fal na oceanie. Zmienić to ma europejski Aeolus. Trwają przygotowania przedstartowe tego rewolucyjnego satelity.


Aeolus to pierwszy w historii satelita, który bezpośrednio zmierzy prędkość wiatrów w różnych miejscach na Ziemi (grafika: ESA)

Główny instrument satelity to ALADIN. W jego skład wchodzą 2 silne lasery. To one po wyniesieniu na orbitę wokołoziemską za pomocą laserów emitować będą błyski światła ultrafioletowego. Dane zbierać będzie teleskop ze zwierciadłem o średnicy 1,5 m i jego czułe sensory.

W ten sposób Aeolus wyznaczać będzie profile wiatrów wiejących w atmosferze Ziemi, szczególnie w interesujących najgęstszych warstwach - do wysokości 30 km (troposfera i stratosfera).


Globalna cyrkulacja powietrza na Ziemi (grafika: ESA)

Dane pozyskiwane z Aeolusa przełożą się nie tylko na lepsze zrozumienie atmosfery i klimatu Ziemi, ale także na lepsze prognozy pogody. Uzyskiwane dane z satelity przekazywane będą bowiem niemal w czasie rzeczywistym do systemów prognozowania pogody w supercentrach obliczeniowych.


Przesył danych (grafika: ESA)

Satelita został zbudowany przez europejski koncern Airbus Defence and Space w zakładach w brytyjskim Stevenage. Ma masę 1 366 kg.


Nazwa satelity wywodzi się od Aeolusa - greckiego boga wiatrów (grafika: Airbus Defence and Space)

Wysłany miał być już w 2003 roku, ale problemy z systemem pomiarowym przeciągały projekt. Okazało się, że promień lasera niszczy teleskop. Aby rozwiązać problem ESA prosiła o pomoc NASA, ta jednak sama ma małe doświadczenie w tej materii. Niezbędnym okazała się budowa przez Airbusa naziemnego testowego systemu, który pozwolił na rozwiązanie problemu.

W celu wyniesienia na orbitę Aeolus zostanie przetransportowany na kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej. Stamtąd na pokładzie nowej europejskiej rakiety nośnej Vega trafi na orbitę 21 sierpnia 2018 roku.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: