Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Astra

Astra

Astra to rozwijana amerykańska rakieta nośna.


Rakieta Astra (grafika: KGO-TV)

Zdolna ma być do wynoszenia małych satelitów o masie do 200 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).


Prezentacja firmy

Rakieta budowana jest w dużej tajemnicy przez amerykańską kilkudziesięcioosobową firmę Astra Space (wcześniej Ventions) z siedzibą w Alameda w Kalifornii. Pracowała ona wcześniej przy projektach silników rakietowych dla DARPA i NASA. Sama firma określa się jako "Stealth Space Company" (z ang. niewidzialna firma kosmiczna). Pod tą nazwą np. rekrutuje nowych pracowników przez stronę StealthSpaceCompany.com.

Firma znajduje się m.in. w budynku 397 byłej, ogromnej bazy lotniczej amerykańskiej marynarki wojennej Naval Air Station Alameda koło San Francisco. Kojarzyć ją można z "Pogromców mitów" (ang. MythBusters), gdzie lotnisko bazy wykorzystywane było często do eksperymentów.


Budynek 397 w którym wcześniej testowano silniki lotnicze (grafika: US Navy)

Na rozwój rakiety firma zebrała ponad 100 mln dolarów od inwestorów jak Airbus Ventures (fundusz inwestycyjny Airbus), Innovation Endeavors (Eric Schmidt, prezes zarządu Google), Canann Partners czy Marc Benioff (założyciel Salesforce).

Budowa


Astra na tle innych rakiet (grafika: Astra Space)

Astra ma 12 metrów długości. Jest to niewiele więcej niż obecnie najmniejsza rakieta nośna SS-520 z Japonii.

Pierwszy stopień ma 5 silników rakietowych. Napędzane one są przez paliwo płynne - naftę i ciekły tlen (LOX). Paliwo jest przetłaczane do silnika najprawdopodobniej za pomocą pomp elektrycznych.

Dalsze szczegóły techniczne nie są znane.

Opracowanie i budowa konstrukcji trwały 3 lata.

Loty

W lutym 2018 roku rakieta została zauważona przez helikopter stacji telewizyjnej KGO-TV podczas testów naziemnych.


Na początku 2018 roku rakieta przechodziła testy naziemne

Pierwszy testowy lot prototypu rakiety oznaczonego jako "Astra Rocket 1" odbył się 20 lipca 2018 roku z kosmodromu Kodiak na Alasce.


Kosmodrom Kodiak na Alasce (grafika: Alaska Aerospace Corporation)

Start miał miejsce we mgle, co utrudniało jego obserwację przez osoby postronne. Ten lot suborbitalny (bez ładunku użytecznego) się nie udał. Został zakończony 21 sekund po starcie. Przyczyny niepowodzenia nie zostały podane.

Drugi start odbył się 29 listopada 2018 roku, różnież z Alaski. Rakieta testowa oznaczona jako "Astra Rocket 2" wykonać miała także lot suborbitalny. Zakończył się on niepowodzeniem po starcie. Nie podano żadnych innych szczegółów na temat tego startu. Nic nie wiadomo o ładunku użytecznym. Astra Space nie skomentowała niepowodzenia startu.

Zgodnie planem lotów na stronie internetowej pierwszy komercyjny lot orbitalny zaplanowany jest na październik 2020 roku.

Start kosztować ma 2,5 mln dolarów. Docelowo, przy nawet codziennych startach, kosztować ma 1 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: