Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Australia tworzy agencję kosmiczną

2017-09-25 Australia tworzy agencję kosmiczną

Rząd Australii zadecydował o utworzeniu agencji kosmicznej.

Utworzenie narodowej agencji kosmicznej władze Australii zapowiedziały podczas ceremonii otwarcia odbywającego się właśnie w kongresu astronautycznego. 68 edycja International Astronautical Congress (IAC) odbywa się w Adelaide.

Australia jest jednym z niewielu krajów rozwiniętych bez własnej agencji kosmicznej. Mimo to obecnie w sektorze kosmicznym Australii pracuje około 11,5 tys. osób. Brak agencji kosmicznej nie oznaczał także, że Australia nie ma zasług w astronautyce i badanich kosmosu.

Już pod koniec lat 60. XX wieku australijski poligon rakietowy Woomera stał się miejscem startów brytyjskiej rakiety Black Arrow.

Rakieta nośna Black Arrow to jedyna jak do tej pory brytyjska rakieta nośna, która osiągnęła orbitę. Odbyły się 4 starty tej rakiety, z czego 2 zakończyły się powodzeniem.


Kompilacja startów rakiety Black Arrow

29 listopada 1967 umieszczony został pierwszy australijski sztuczny satelita WRESAT. Australia była po USA i Rosji trzecim krajem, która zbudowała i umieściła na orbicie własnego satelitę z własnego terytorium. Satelitę wyniosła amerykańska rakieta Redstone startująca z Woomery.


Pierwszy australijski sztuczny satelita WRESAT

Australijczycy oprócz Brytyjczyków współpracują do dziś także z Amerykanami. To anteny australijskiej stacji Honeysuckle Creek w ramach współpracy z NASA przekazały relację z lądowanie Neila Armstronga i jego pierwsze kroki na Księżycu.


Canberra Deep Space Communication Complex (grafika: NASA)

Po programie Apollo stacja ta oraz kilka jej podobnych umożliwiała komunikację m.in. ze stacją kosmiczną Skylab oraz z sondami kosmicznymi (np. Viking, Voyager) w ramach sieci radioteleskopów Deep Space Network (DSN), służącej do komunikacji z obiektami w tzw. głębokim kosmosie. W podobnym celu w ramach współpracy z Europejczykami (ESA) powstała stacja New Norcia Station.

Z Australii pochodzi 2 astronautów, którzy polecieli w kosmos. Urodzili się oni w Australii, potem zaś zostali obywatelami USA, aby móc się zakwalifikować do załóg NASA. Paul Scully-Power był w kosmosie 1 raz. Andy Thomas zaś odbył aż 4 loty i przebywał w kosmosie w sumie 177 dni.


Paul Scully-Power to pierwszy astronauta, który poleciał z brodą w kosmos

Powstanie australijskiej agencji kosmicznej było oddalane przez kolejne rządy ze względu na koszty z tym związane. Australijska agencja kosmiczna ma pełnić przede wszystkim rolę regulatora oraz koordynatora australijskiej branży kosmicznej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: