Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > BepiColombo włącza silniki jonowe w drodze do Merkurego

2018-12-05 BepiColombo włącza silniki jonowe w drodze do Merkurego

Europejsko-japońska sonda kosmiczna BepiColombo włączyła swoje wszystkie 4 silniki jonowe.


Wizualizacja BepiColombo z włączonym napędem jonowym (grafika: ESA)

Sonda BepiColombo wyruszyła w swoją podróż do Merkurego 20 października 2018 roku. To trzecia sonda kosmiczna w historii wysłana w kierunku tej planety. Znajduje się ona na początku swojej drogi do Merkurego, bowiem cała podróż do planety odległej od nas 240 milionów km potrwać ma 7 lat. Całkowity dystans do przemierzenia przez sondę to 9 mld km.

Na misję BepiColomo składaja się 2 orbitery (sztuczne satelity) które w drodze do Merkrego rozpędza moduł napędowy (Mercury Transfer Module) z 4 silnikami jonowymi.


Moduł transferowy (grafika: ESA)

Do wytworzenia ciągu silniki jonowe wykorzystują elektrycznie naładowane atomy, zwane jonami. Są on skupiane i wyrzucane z prędkością 50 000 metrów na sekundę z silników za pomocą pola elektromagnetycznego wytworzonego przez wysokie napięcie. Paliwo stanowi ksenon.


Schemat napędu jonowego (grafika: ESA)

To prędkość 15 razy większa niż w przypadku konwencjonalnych chemicznych silników rakietowych. Energia elektryczna wytwarzana jest przez 15 metrowy panel słoneczny o powierzchni 40 m2 dające prąd o mocy około 13 kW. Każda z dysz silników jonowych T6 ma 22 cm średnicy. Zawieszone są one na ruchomym zawieszeniu umożliwiającym ich poruszanie.


Test systemu sterowania wektorem ciągu silników jonowych sondy

Mimo, że silniki jonowe dostarczają mały ciąg (ekwiwalent wagi zaledwie 3 monet euro) to dzięki ich efektywności i długotrwałemu działaniu są on w stanie rozpędzić obiekt do bardzo dużych prędkości.


Planowana podróż sondy do Merkurego

Obok silników jonowych sonda wykorzysta także asystę grawitacyjną Ziemi, Wenus i Merkurego. Wejście na orbitę Merkurego nastąpić ma w grudniu 2024 roku.

Silniki jonowe zostały zbudowane przez konsorcjum pod kierunkiem brytyjskiej firmy QinetiQ.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: