Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Blue Origin

Blue Origin

Blue Origin to prywatna amerykańska firma kosmiczna.

Powstanie

Firma Blue Origin założona została w 2000 roku. Stworzył ją Jeff Bezos, założyciel sklepu internetowego Amazon.

Działalność

Firma Blue Origin pracuje nad rakietami:

New Shepard

Próbny start Blue Origin z 29 kwietnia 2015 roku
Próbny start Blue Origin z 29 kwietnia 2015 roku (grafika: Blue Origin)

Rakiety New Shepard ze względu na swoją małą wielkość umożliwiają tylko loty suborbitalne (niemożliwe jest ich wejście na orbitę okołoziemską) na wysokość ponad 100 km. Jest to powyżej tzw. linii Karmana - umownej granicy pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną. Do tej pory odbyło się 19 lotów rakiety New Shepard, w tym 3 załogowe.

Rakieta New Shepard składa się z modułu wynoszącego, czyli rakiety nośnej oraz statku kosmicznego (kapsuły). Moduł napędowy New Shepard startuje i ląduje pionowo. Kapsuła powraca na Ziemię na spadochronie. Silnik rakietowy pracuje na ciekłym tlenie i ciekłym wodorze. Starty rakiet New Shepard odbywać się mają z kosmodromu Canaveral na Florydzie.

W swoim pierwszym locie, 29 kwietnia 2015 roku, rakieta New Shepard wzniosła się na wysokość ok. 93 km. Kapsuła szczęśliwie wylądowała na Ziemi na spadochronach. Jednakże z powodu awarii hydrauliki nie powiódł się powrót na powierzchnię modułu silnikowego, który miał wylądować na rozkładanych nogach.

Drugi lot odbył się 23 listopada 2015 roku. Osiągnięto wysokość 100,5 km. Jest to wyżej niż linia Karmana, umowna granica kosmosu. Podczas tej próby udało się odzyskać zarówno rakietę nośną (lądowała pionowo) i kapsułę.

Lądowanie kapsuły Blue Origin podczas 4 lotu
Lądowanie kapsuły Blue Origin podczas 4 lotu (grafika: Blue Origin)

Pierwszy lot załogowy odbył się 20 lipca 2021 roku. Wziął w nim udział Jeff Bezos, założyciel firmy Blue Origin i Amazona. Lot miał oznaczenie Blue Origin NS-16.

Loty załogowe są komercyjne i odbywają się wraz z turystami kosmicznymi na pokładzie (turystyka kosmiczna).

Bilet na suborbitalny załogowy loty to koszt 200-300 tys. dolarów.

New Glenn

Zapowiedziana we wrześniu 2016 roku rakieta New Glenn ma umożliwiać już wynoszenie obiektów już na orbitę - załogowych jak i bezzałogowych.

Rakieta ta ma mieć 2 stopnie. Pierwszy stopień napędzany będzie rozwijanym przez firmę silnikiem rakietowym BE-4 pracującym na ciekłym tlenie i ciekłym metanie. Drugi stopień ma być napędzany przez silnik rakietowy BE-3 pracujący na ciekłym tlenie i ciekłym wodorze.

W najcięższej konfiguracji rakieta nośna New Glenn ma mieć wysokość 95 metrów i umożliwiać wyniesienie na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunku o masie 40 ton.


New Glenn ma być większy niż Falcon 9 firmy SpaceX oraz Space Launch System agencji NASA. Ustępować będzie tylko historycznej rakiecie Saturn V, która zabrała ludzi na Księżyc (grafika: Blue Origin)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: