Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Bottle Space Suit

2018-03-31 Bottle Space Suit

Bottle Space Suit to koncepcja kombinezonu kosmicznego i jednocześnie jednoosobowego statku kosmicznego zaproponowana przez Wernhera von Brauna.


Wernher von Braun z modelem Bottle Space Suit

Bottle Space Suit (z ang. butelkowy skafander kosmiczny) to dosłownie kosmiczny szwajcarski scyzoryk. To skafander w przestrzeń kosmiczną, jednoosobowy statek kosmiczny, statek budowlany i naprawczy, holownik do poruszania obiektami na orbicie czy też pojazd ratunkowy. Wszystko jednocześnie.


Przekrój bazujący na oryginalnych rysunkach von Brauna (grafika: Lee Staton)

Służyć miał m.in. do budowy stacji kosmicznej na orbicie. Zaopatrzony miał zostać w 7 ramion. Każde z nich wyposażone w inne narzędzie. Aby skorzystać z danego ramienia astronauta musiał się tylko obrócić do niego wewnętrz pojazdu.

Stabilizowany miał być żyroskopowo. Ruch zapewniać mu miały małe silniki rakietowe. Silnik u góry i na dole zapewniać miały mu przyspieszanie oraz hamowanie. Co ciekawe nie widać innych silników manewrowych. Wokół innych osi zatem musiał się poruszać wykorzystująć wewnętrzne żyroskopy. To rozwiązane używane dziś do zmiany pozycji przez satelity i sondy.


Wernher von Braun to ojciec amerykańskiego cywilnego programu kosmiczego (grafika: Disney)

Koncepcja Bottle Space Suit została przedstawiona w filmie "Trip Around the Moon" (z ang. Wyprawa wokół Księżyca) z 1955 roku, której producentem był Walt Disney. Było to tuż przed radzieckim Sputnikiem (1957) i Gagarinem (1961). To także niemalże 15 lat przed lądowaniem ludzi na Księżycu w ramach opracowanego przez von Brauna programu Apollo (1969).

Za pomocą Bottle Space Suit miano budować nie tylko stacje kosmiczne, ale także skadać na orbicie statki kosmiczne do podróży na... Marsa.


Film Disney'a z udziałem Wernhera von Brauna o podróży wokół Księżyca - prezentacja skafandra od 3 minuty

Koncepcja Bottle Space Suit opracowana przez Wernhera von Brauna okazała się niepotrzebna. Manewr łączenia obiektów kosmicznych odbywa się obecnie przez dokowanie (astronauci są wówczas w środku statku). Przy zbliżaniu się do siebie używają one własnych silników manewrowych zamiast osobnego kosmicznego holownika. Do budowy zaś stacji orbitalnych wykorzystywane są miękkie, bardziej przylegające do kosmonautów kombinezony kosmiczne oraz mechaniczne ramiona (np. Canadarm, Canadarm2, European Robotic Arm).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: