Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Start satelity CAS-500-1

2021-03-22 Start satelity CAS-500-1

W kosmos wystartował południowokoreański satelita obserwacyjny CAS-500-1.

Satelita wyniesiony został na orbitę rosyjską rakietą nośną Sojuz-2.1a startującą z kosmodromu Bajkonur. Start zaplanowany był na 20 marca 2021 roku. Z powodów technicznych odbył się on 22 marca.


Umieszczenie rakiety na stanowisku startowym

Rakieta nośna Sojuz 2 została pomalowana na biało i niebiesko zamiast standardowej szarości i pomarańczy. Nowy schemat kolorów powstał w hołdzie dla rakiety nośnej Wostok, która zabrała w kosmos pierwszego na świecie kosmonautę Jurija Gagarina.


Pełna transmisja ze startu


Rakieta nośna Sojuz-2.1a będzie w okolicznościowym malowaniu (grafika: Roskosmos)

12 kwietnia 2021 przypada 60. rocznica historycznego pierwszego lotu człowieka w kosmos. Kolejne starty Sojuza w 2021 roku będą miały także rocznicowe kolory.

Wynoszony satelita CAS-500-1 mierzy 2,9 m wysokości, ma 1,9 m średnicy. Jego masa to 500 kg.


Wizualizacja satelity CAS-500-1 na orbicie (grafika: KAI)

Satelita wykonywać będzie zdjęcia satelitarne Ziemi w trybach panchromatycznym i wielospektralnym przy wyposażenia AEISS-C (Advanced Earth Imaging Sensor System). Rozdzielczość wykonywanych zdjąć powierzchni Ziemi wynosić ma 0,5 m w trybie panchromatycznym i 2 m w trybie kolorowym.


Dostawa satelity CAS-500-1 na Bajkonur (grafika: GK Launch Services)

CAS500-1 to pierwszy z dwóch satelitów serii CAS500 stworzony przez południowokoreańską agencję kosmiczną Korea Aerospace Research Institute (KARI) oraz Korea Aerospace Industries (KAI), południowokoreański koncern produkujący samoloty i śmigłowce.

Na orbitę z czasem wyniesiony ma być drugi satelita CAS500-2, przy którego budowie brać udział ma przemysł południowokoreański (transfer technologii).

Oba satelity trafić mają na orbitę heliosynchroniczną (SSO), na wysokość około 500 km nad powierzchnią Ziemi. Orbita heliosynchroniczna to typowa orbita dla satelitów obserwacyjnych. Na takiej orbicie satelita przelatuje nad danym obszarem Ziemi zawsze o tym samym miejscowym czasie, co zapewnia stałość warunków oświetlenia obszarów na wykonywanych przez satelitę obrazowaniach.

Obok satelity CAS500-1, który stanowi podstawowy ładunek wyniesione zostały także mniejsze satelity. W sumie na orbitę poleciało aż 39 satelitów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: