Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Chiński kosmiczny startup tworzy rakietę wielokrotnego użytku

2017-09-18 Chiński kosmiczny startup tworzy rakietę wielokrotnego użytku

Prywatna chińska firma LinkSpace Aerospace Technology pracuje nad lekkimi rakietami nośnymi wielokrotnego użytku.

Dwustopniowa rakieta New Line 1 wynosić ma na niską orbitę okołoziemską (LEO) obiekty jak sztuczne satelity o masie do 200 kg. Ma to być rakieta wielkorotnego użytku.


Testy lądowania "na ogniu"

Chińczycy nie ukrywają, że wyraźnie zainspirowani są inną prywatną firmą kosmiczną SpaceX - oczywiście w znacznie mniejszej skali . Jak przyznał Hu Zhenyu, założyciel i prezes firmy, SpaceX to dla Chińczyków "wyznacznik i wzór do naśladowania".


Firma opracowała własne silniki rakietowe

Rakieta nośna ma mieć ponad 20 m wysokości przy 2 m średnicy kadłuba. Ciąg startowy rakiety wynosić ma 400 kN. Pierwszy stopień składać się ma z 4 silników rakietowych na płynne paliwo: ciekły tlen i naftę, każdy o ciągu 100 kN.


Przyszła rakieta nośna New Line 1

Wyniesienie ładunku na orbitę kosztować ma 2,3 mln dolarów (15 milionów juanów) za pomocą rakiety używanej, zaś start zupełnie nowej rakiety kosztować ma 4,6 mln dolarów (30 milionów juanów).

Pierwszy start chińskiej rakiety planowany jest na rok 2020.

Chińska firma obsługiwać zamierza zarówno chiński sektor wojskowy jak i komercyjnie firmy z całego świata.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: