Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > DARPA przyklei wojskowe systemy obserwacji do satelitów komercyjnych

2018-06-10 DARPA przyklei wojskowe systemy obserwacji do satelitów komercyjnych

DARPA, znana m.in. z Internetu, ma innowacyjny pomysł na nowe amerykańskie satelity szpiegowskie.


Satelity szpiegowskie USA mają być tańsze, mniejsze i liczniejsze latając w formacjach na niskich orbitach (grafika: DARPA)

DARPA chce, aby aparatura zwiadu satelitarnego dołączana mogły być do gotowych, oferowanych już przez firmy komercyjnych platform satelitarnych (ang. satellite bus).

W tym celu w 2017 roku DARPA uruchomiła projekt Blackjack. Za 117,5 mln dolarów przebadana ma być nowa architektura w ramach współpracy z prywatnymi dostawcami gotowych platform satelitarnych i bazujących na nich satelitów.


Architektura programu Blackjack (grafika: DARPA)

Szefem projektu Blackjack jest Fred Kennedy z DARPA. Skrytykował amerykański zwiad kosmiczny, który jego zdaniem utknął w dawnych czasach i nie łapie się na falę innowacji, jaka ma miejsce w sektorze satelitów (miniaturyzacja satelitów, konstelacje, niemal seryjna produkcja, spadające koszty wynoszenia).

Jako, że potencjalni wrogowie USA rozwinęli broń antysatelitarną, satelity wojskowe muszą migrować w kierunku większej ich liczby za mniejsze pieniądze. W ten sposób amerykańskie wojsko otrzymać z czasem otrzyma konstelacje satelitów wywiadowczych na niskich orbitach okołoziemskich LEO, które z czasem zastąpią starzejącą się flotę dużych, monolitycznych i drogich satelitów geostacjonarnych.

Program ten trwać ma następne 3 lata i zaowocować ma prototypowymi systemami dla wojska amerykańskiego do dalszych testów i ewentualnie do użytku operacyjnego. W dalszych etapach programu przyznane mają być dodatkowe pieniądze na wyniesienie na satelitów orbitę i systemy naziemne je obsługujące.

Co ciekawe program nie jest tajny. Prywatni oferenci chcący do niego przystąpić do składania wniosków nie potrzebują także poświadczeń bezpieczeństwa. To także nowa jakość.

Równolegle DARPA wspiera również budowę informatycznego systemu zarządzania satelitami wojskowymi Hallmark, który będzie umożliwiał zarządzanie satelitami i danymi z nich w czasie rzeczywistym. Pochodzącymi z różnych platform, od różnych dostawców itp.


System Hallmark dla wojsk kosmicznych wyglądać ma niczym z filmów sci-fi (grafika: DARPA)

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) to amerykańska agencja rządowa, która rozwija innowacyjne technologie wojskowe. To ta agencja stoi m.in. za powstaniem założeń sieci Internet, egzoszkieletów czy autonomicznych aut.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: