Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Drugi start rakiety Electron w pełni udany

2018-01-22 Drugi start rakiety Electron w pełni udany

Z kosmodromu w Nowej Zelandii odbył się pierwszy udany lot rakiety nośnej Electron spółki Rocket Lab.


Electron to nowa lekka rakieta nośna (grafika: Rocket Lab)

Na początek przypomnienie. W zeszłym roku, 25 maja 2017, rakieta Electron nie osiągnęła prędkości orbitalnych. Pierwszy start nowej rakiety nośnej zakończył się tylko częściowym powodzeniem. Mimo, że start i początek lotu odbywał się bez przeszkód to jednak zawiódł drugi stopnień rakiety. Testowy ładunek o nazwie "It's a Test" nie trafił na przewidywaną orbitę o wysokości między 300 a 500 km.

Obecny start to pierwszy udany lot rakiety Electron. Rakieta nazwana "Still Testing" wystartowała z soboty na niedzielę z własnego, prywatnego kosmodromu na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Lot na orbitę trwał 8 minut i 14 sekund.


Relacja ze startu

Na pokładzie drugiej rakiety znalazły się 4 satelity:

  • Humanity Star - satelia odbijający światło
  • Dove Pioneer - satelita obserwacyjny należący do amerykańskiej firmy Planet Labs
  • Lemur-2 x1 - satelita meteorologiczny należący do Spire Global
  • Lemur-2 x2 - satelity mający śledzić statki.


Satelita Humanity Star (grafika: Rocket Lab)

Humanity Star to "sztuczna gwiazda", która widoczna jest na niebie nawet za dnia. Lśniący satelita ma nam przypominać o naszym miejscu we Wszechświecie. Więcej o projekcie Humanity Star na stronie internetowej www.thehumanitystar.com. Sprawdzić można na niej kiedy ten niezwykły satelita widoczny będzie z miejsca zamieszkania. Satelita zostanie na orbicie około 9 miesięcy, po czym w wyniku szczątkowego oporu atmosfery ziemskiej obniży orbitę aż w końcu wejdzie w atmosferę i niej spłonie.

Rakieta Electron amerykańsko-nowozelandzkiej firmy Rocket Lab wynosić ma gównie małe sztuczne satelity, na które wciąż rośnie rynek. Do klientów firmy należą m.in. NASA.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: