Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Eksplodował lądownik Morpheus

2012-08-09 Eksplodował lądownik Morpheus

Podczas testów nowego prototypu lądownika księżycowego Morpheus doszło do jego eksplozji. Nastąpiła ona tuż po starcie.

Szczęśliwie podczas eksplozji nikomu nic się nie stało. Niestety prototyp uległ całkowiemu zniszczeniu. Najprawdopodobniejszym powodem katastrofy był jakiś defekt mechaniczny.


Szczątki lądownika Morpheus (grafika: NASA)

Prototyp uległ katastofie w centrum kosmicznym Kennedy Space Centre na Florydzie w USA. Ta odbywał swój pierwszy lot bez asysty uwięzi - nie był podczepiony do zabezpieczającego go dźwigu. Lądownik wcześniej odbył z powiedzeniem 20 lotów w centrum kosmiczny Johnson Space Center w Houston w Teksasie.

NASA planowała 3 miesięczne testy lądownika. W tym także loty nad specjalnie stworzonym do tego terenem mającym naśladować powierzchnię Księżyca - z głazami, kamieniami, stokami i kraterami.

Lądownik miał ok 3 m średnicy i ważył około 1 000 kg. Napędzany był ciekłym tlenem i metanem zmagazynowanymi w sferycznych zbiornikach. Nad nimi znajdowała się awionika odpowiedzialna za sterowanie.


Jeden z lotów testowych Morpheusa (grafika: NASA)

Program trwa od lata 2010 roku i jest prowadzony przez amerykańską agencję kosmiczną NASA we współpracy z firmą Armadillo Aerospace.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: