Nowości  Kosmonautyka    
 

Kosmonautyka.pl > Emirates Mars Mission

Emirates Mars Mission

Emirates Mars Mission to budowana emiracka sonda kosmiczna i zarazem sztuczny satelita (orbiter) planety Mars.


Wizualizacja sondy na tle Marsa (grafika: MBRSC)

"Ta sonda marsjańska reprezentuje wejście świata islamskiego w erę eksploracji kosmosu." - powiedział Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Sonda Hope (pol. nadzieja) użyta w Emirates Mars Mission dotrzeć ma na orbitę Marsa w 2021 roku. Marsjańska sonda ma być uwieńczeniem przypadającej na 2021 rok 50. rocznicy powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA powstała jako państwo federacyjne 8 lipca 1971 roku, 2 grudnia 1971 roku oficjalnie ogłosiła niepodległość).


Emblemat misji (grafika: MBRSC)

Prace nad sondą trwają w Dubaju, w Centrum Kosmicznym im. Mohammeda bin Rashida (Mohammed Bin Rashid Space Centre, w skrócie MBRSC). To właśnie szejk Mohammed bin Rashid w lipcu 2014 roku ogłosił wysłanie bezzałogowej sondy kosmicznej do Marsa.


Trwające prace w emirackim centrum kosmicznym (grafika: MBRSC)

Sonda ma mieć masę ok. 1,5 tony z paliwem przy 2,4 m średnicy i 2,9 m wysokości. Konstrukcja ma być zasilana z 3 paneli słonecznych dających 600W. Dla porównania to wystarczająca ilość energii do zasilenia 20 laptopów.


Budowa sondy (grafika: MBRSC)

Komunikacja z Ziemią odbywać się będzie przez 2 anteny: kierunkową czaszę o średnicy 1,5 m o dużym zysku oraz mniejszą o małym zysku. Przepustowość łączą wynosić będzie do 1,6 mbsp. To prędkość porównywalna z transmisją danych w telefonii komórkowej.

Ustalenie pozycji w przestrzeni i nawigacja odbywać się będzie za pomocą czujników gwiazd i Słońca. Do obracania sondy wokół osi służyć będą wewnętrzne koła reakcyjne.

W celu m.in. wysłania sondy w 2014 roku do życia powołano emiracką agencję kosmiczną z siedzibą w Abu Dhabi. Szefem projektu oraz centrum kosmicznego jest Omran Sharaf, który studiował w USA.


Omran Sharaf (grafika: Abraham Que, Wikipedia (CC))

Pracował on m.in. przy emirackich satelitach obserwacyjnych DubaiSat-1 oraz DubaiSat-2. Nad sondą pracuje 80 lokalnych specjalistów z ZEA, docelowo ich liczba ma urosnąć do 150. Wspierani oni są przez naukowców, głównie z USA:
  • University of Colorado (Laboratory for Atmospheric and Space Physics)
  • University of California Berkeley (Space Sciences Lab)
  • Arizona State University (School of Earth and Space Exploration)

Władze ZEA liczą, że tak ambitny projekt pozwoli rozwinąć kosmiczne kompetencje i stworzyć własny kosmiczny przemysł. Wpisuje się zresztą w plany rozwojowe ZEA oparte na innowacyjnych technologiach. Budowa branży kosmicznej pozwolić ma na dywersyfikację źródeł dochodów opartych obecnie głównie o eksport ropy naftowej.


Planowany przebieg misji (grafika: MBRSC)

Start sondy przewidziany jest na lato 2020 roku, kiedy Ziemia i Mars ułożone są względem siebie w dogodnej pozycji (sytuacja taka ma miejsce co 2 lata). Do wyniesienia sondy w kosmos zostanie wykorzystana japońska rakieta nośna H-IIA. Start ma odbyć się z kosmodromu Tanegashima. Podróż do Marsa trwać ma 7 miesięcy.

Do hamowania w pobliżu Marsa służyć ma kilka silników rakietowych o ciągu 120 niutonów (sonda ma także kilkanaście małych silniczków o ciągu 5 niutonów do delikatniejszego manewrowania). Po wejściu na orbitę Marsa sonda już jako orbiter (sztuczny satelita) Czerwonej Planety rozpocznie jej badania. Trwać mają one przynajmniej 2 lata.

Sonda Hope zaopatrzona zostanie w 3 instrumenty badawcze:

  • Emirates Exploration Imager (EXI) - kamera dostarczająca kolorowych zdjęć wysokiej rozdzielczości
  • Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer (EMUS) - spektrometr ultrafioletowy badający górną atmosferę oraz śladny uciekającego w kosmos tenu i wodoru
  • Emirates Mars Infrared Spectrometer (EMIRS) - spektrometr podczerwieni badający temperaturę, parowanie wody i lodu oraz pył atmosferyczny
To one badać będą atmosferę Marsa. Na podstawie pozyskanych danych emiraccy naukowcy zbudować chcą pierwszy, holistyczny model cykli pogodowych i zmian zachodzących w atmosferze Marsa w różnych porach roku. Być może pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego Mars traci swoją atmosferę. Orbiter ma dostarczyć na Ziemię ponad 1 000 gigabajtów nowych danych na temat Marsa.

Do tej pory sondy kosmiczne w kierunku Marsa wysłało zaledwie kilka krajów: USA, Rosja, Indie oraz kraje europejskie należące do ESA. United Arab Emirates Space Agency ma szansę stać się zatem 5 agencją kosmiczną na świecie, która doleci do Marsa. Ma ona ambitne plany i chce, wzorem europejskiej agencji kosmicznej ESA, zostać arabską agencją kosmiczną - skupiającą wysiłek kosmiczny krajów arabskich Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej.

Wsparcie

 

Bez reklam. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: