Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Falcon Heavy tuż przed startem

2018-01-07 Falcon Heavy tuż przed startem

Falcon Heavy jest najpotężniejszą rakietą nośną od czasów Saturna V i Energii.


Rakieta nośna Falcon Heavy na stanowisku startowym na Przylądku Canaveral (grafika: SpaceX (CC))

Rakieta składa się z trzech członów dotychczas używanej rakiety Falcon 9. Jest do rakieta dwustopniowa o wysokości 70 metrów, szerokości 12 metrów oraz masie startowej 1 420 t. Pierwszy stopień napędzany jest przez 27 silników rakietowych typu Merlin. Drugi stopień pochodzi także z Falcona 9 i jest odpowiedziany za dostarczenie ładunku na zakładaną orbitę. Napędzany jest przez 1 silnik rakietowy, który uruchamiany może być wielokrotnie.

Rakieta ma być w stanie wynieść prawie 64 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz 16,8 tony w kierunku Marsa.

Falcon 9 Falcon Heavy
Cena za start 62 mln USD 90 mln USD
Nośność
- LEO 22,8 t 63,8 t
- GTO 8,3 t 26,7 t
- Mars 4 t 16,8 t

Jest to obecnie najpotężniejsza rakieta nośna. Potężniejsze, w sensie masy wynoszonego ładunku, były tylko w przeszłości:

  • amerykańska rakieta księżycowa Saturn V (ostatni lot w 1973 roku)
  • radziecka Energia, która na orbitę LEO wynosiła do 100 ton (loty w 1987 i 1988 roku)


Porównanie wielkości Falcon Heavy i Saturna V

W ostatnich miesiącach trwały jeszcze intensywne prace nad nową rakietą. W wyniku opóźnień termin pierwszego lotu kilkukrotnie przesuwano. Aż do teraz, do stycznia 2018 rku.

Nie wiadomo jeszcze czy ładunkiem testowym będzie... samochód Tesla Roadster. Samochód ten umieszczono w ładowni rakiety, ale może to być tylko posunięcie marketingowe firmy SpaceX.


W ramach testu rakietę tuż przed Nowym Rokiem podniesiono do pionu na historycznym stanowisku startowym LC-39A (grafika: SpaceX (CC))

Start odbędzie się z platformy startowej Launch Complex 39A, w skrócie LC-39. Jest to dawna platforma startowa używana m.in. przez amerykańskie wahadłowce Space Shuttle. Obecnie zaś została przejęta przez firmę SpaceX do startów rakiet Falcon 9 i mowej rakiety Falcona Heavy.

Jeśli start zakończy się sukcesem będzie można mówić o kolejnej rewolucji w kosmonautyce. USA uzyska nie tylko możliwość wynoszenia bardzo dużych ładunków na orbitę wokołoziemską, ale możliwe staną się loty załogowe - także w kierunku Księżyca. Coraz bliższy staje się powrót Amerykanów do lotów załogowych oraz planowany przez SpaceX lot wokółksiężycowy kapsuły Dragon 2 z dwoma turystami na pokładzie .

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: