Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Gaganyaan

Gaganyaan

Gaganyaan to budowany indyjski załogowy statek kosmiczny.


Pierwszy załogowy lot indyjskiego statku kosmicznego Gaganyaan planowany jest na 2020 rok, na 75 rocznicę uzyskania przez Indie niepodległości (grafika: brickmack)

Statek kosmiczny Gaganyaan umożliwiać ma transport 3 astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości 300-400 km nad Ziemią. Dzięki Gaganyaan Indie staną się 4 krajem na świecie, które samodzielnie wysłały w kosmos ludzi - po Rosji, USA i Chinach.

Budowa

Do tej pory Indie z powodzeniem opracowały i przetestowały już kilka głównych systemów statku. Podczas pierwszego, suborbitalnego lotu rakiety nowej indyjskiej nośnej GSLV-III w 2014 roku, przetestowany został powrót kapsuły z orbity. W 2017 roku odbył się test systemu ratowniczego.

Dane techniczne statku kosmicznego Gaganyaan:

  • masa startowa: 7,8 t
  • załoga: 3
  • średnica: 3,5 m
  • wysokość: 3,58 m
  • objętość 11,5 m3

Użytkowanie

Do wynoszenia statku Gaganyaan w kosmos służyć mają rakiety nośne GSLV-III.

Trzyosobowa załoga będzie mogła przebywać na pokładzie Gaganyaan do siedmiu dni.

Kapsuła wracać będzie na Ziemię dzięki spadochronom. Wodować będzie na Zatoce Bengalskiej.

Loty

Przed pierwszym załogowym lotem odbędą się wpierw dwa testowe loty bezzałogowe. Zaplanowane są one na grudzień 2020 i lipiec 2021 roku. Załogowy lot odbyć się ma w 2022 roku. W roku tym Indie świętować będą 75-lecie odzyskania niepodległości.

Przyszłość

Gaganyaan wynosić ma ludzi na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz przybijać także do planowanej na 2030 rok indyjskiej stacji orbitalnej. W tym celu ulepszona wersja Gaganyaan wyposażona będzie w funkcję zbliżania i dokowania.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: