Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Google chce sprzedać swoje satelity

2017-01-25 Google chce sprzedać swoje satelity

Utrzymanie własnych satelitów okazuje się zbyt mało opłacalne nawet dla światowego koncernu internetowego Google.


Zdjęcie satelitarne siedziby Google w Mountain View wykonane przez jego własnego satelitę SkySat-4 (grafika: Google)

Jako donosi gazeta Wall Street Journal trwają już rozmowy na temat sprzedaży należącej do Google spółki satelitarnej Terra Bella do konkurencyjnej Planet Labs.


Satelity Google (grafika: Terra Bella)

To zaskakująca decyzja, bowiem w 2014 roku Google zapłaciło za Skybox Imaging aż 500 milionów dolarów. W 2015 roku firma ta zmieniła nazwę na Terra Bella. Zdjęcia satelitarne z własnych satelitów pozwoliły Google na aktualizację usług internetowych jak Mapy Google (ang. Google Maps).

Wszystko wskazuje na to, że zakup zdjęć satelitarnych od konkurencji jak Planet Labs czy też DigitalGlobe jest tańsze dla Google, niż posiadanie floty własnych satelitów obserwacyjnych wraz z kosztami personalnymi i centrum naziemnego.


Siedziba Terra Bella (grafika: FranksValli, Wikipedia (CC))

Jak wylicza firma TMF Associates koncern internetowy Google wydawać musi od 10 do 50 mln dolarów rocznie za zakup zdjęć satelitarnych. Zatem za kwotę 500 mln dolarów wydanych na zakup własnej firmy satelitarnej Google mogłoby kupować takie zdjęcia przez okres od 10 do 50 lat.

Obecnie Terra Bella posiada na orbicie 7 sztucznych satelitów, które umożliwiają wykonywanie zdjęć satelitarnych powierzchni Ziemi o szczegółowości 0,9 m oraz krótkich sekwencji video. Pierwsze dwa satelity SkySat-1 i SkySat-2 zostały one wyniesione w kosmos na pokładzie rosyjskich rakiet nośnych w 2013 i 2014 roku.


Erupcja wulkanu Calbuco zarejestrowana przez sztucznego satelitę Google 24 kwietnia 2015

Latem 2016 roku indyjska rakieta nośna PSLV wyniosła kolejnego SkySat-3. Kolejne 4 satelity oznaczone jako SkySat-4-7 znalazły się na orbicie we wrześniu 2016. Wyniesione zostały przez europejską rakietę nośna Vega.

Założona w roku firma Planet Labs ma już doświadczenie w przejmowaniu konkurencji. Latem 2015 roku kupiła ona niemiecką firmę RapidEye wraz z jej 5 satelitami obserwacyjnymi. Dzięki temu rozszerzyła ona także swoją bazę klientów głównie z terenu Ameryki Północnej i Azji także o tych z Europy i Ameryki Południowej pozyskanych przez Niemców. Niestety nie podano kwoty przejęcia, jednakże przed przejęciem spółka pozyskała 183,1 mln dolarów od inwestorów.

Terra Bella
Google/Alphabet
Planet Labs
Siedziba Mountain View, Kalifornia, USA San Francisco, Kalifornia, USA
Rok założenia 2009 2010
Satelity 7 63
Pracownicy 125 101-250


Logo Terra Bella

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: