Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Hayabusa 2 wraca na Ziemię z próbkami planetoidy Ryugu

2019-11-13 Hayabusa 2 wraca na Ziemię z próbkami planetoidy Ryugu

Japońska sonda kosmiczna Hayabusa 2 powraca z próbkami planetoidy Ryugu. Ich lądowanie na Ziemi w grudniu 2020 roku.


Sonda kosmiczna Hayabusa 2 w drodze na Ziemię (grafika: JAXA)

Hayabusa 2 to japońska sonda kosmiczna, która pod koniec 2014 roku wyruszyła w kierunku asteroidy oznaczonej jako 162173 Ryugu. Jest planetoida o około 0,9 km średnicy z grupy Apolla. Okrąża ona Słońce w ciągu 1 roku i 109 dni.

Latem 2018 roku Hayabusa 2 dotarła do Ryugu i rozpoczęła jej badanie. Na jej powierzchnie opuściła 2 niewielki lądowniki.


Sekwencja pobrania próbki (grafika: JAXA)

Pierwotnie pobranie próbek nastąpić miało w październiku 2018 roku jednakże zdjęcia przesłane przez Hayabusa 2 po dotarciu do planetoidy ujawniły, że jej powierzchnia jest bardziej chropowata oraz nierówna niż się wcześniej spodziewano. Zespół kierujący misją potrzebował zatem więcej czasu, aby znaleźć odpowiednie miejsce do pobierania próbek.


Sonda tuż nad powierzchnią planetoidy (grafika: JAXA)

Pobrania próbek wykonano z 21 na 22 lutego 2019 roku. Aby tego dokonać sonda obniżyła się aż do zejścia na powierzchnią Ryugu.


Relacja z pobrania pierwszej próbki

11 lipca 2019 roku pobrano także próbki z okolic kratera powstałego po uderzeniu małym impaktorem Small Carry-on Impactor (SCI).

Począwszy od 13 listopada 2019 roku sonda Hayabusa 2 powraca już na naszą planetę wykorzystując napęd jonowy. Pobrane próbki wrócić mają na Ziemię w grudniu 2020 roku. Na naszą planetę zostaną przetransportowane przez specjalnie w tym celu zaprojektowany powrotnik sondy. To mała kapsuła powrotna, która po odrzuceniu, wejściu w atmosferę i wyhamowaniu na spadochronach wylądować ma na pustyni Woomera w Australii.

Hayabusa 2 to druga japońska sonda na asteroidę. W ramach wcześniejszej misji Hayabusa w 2010 roku dostarczono na Ziemię pierwsze próbki materii innej planetoidy.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: