Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Hiszpański radar wykrywający kosmiczne śmieci

2012-10-15 Hiszpański radar wykrywający kosmiczne śmieci

W Hiszpanii został zainstalowany nowy radar przeznaczony do wykrywania na orbicie wokołoziemskiej tzw. kosmicznych śmieci.

Mogą być być niebezpieczne dla załogowych i bezzałogowych obiektów kosmicznych. Radar jest częścią programu europejskiej agencji kosmicznej ESA pod nazwą Space Situational Awareness (SSA).

Radar ma pomagać europejskim operatorom satelitarnym we wczesnym ostrzeganiu ich przed kosmicznymi śmieciami. Dzięki temu możliwa będzie ewentualna zmiana orbity przez satelitę i uniknięcie kolizji. Po 18-miesięcznej fazie projektowania i budowy radar zainstalowany został w pobliżu Santorcaz, około 30 km od Madrytu. Stworzony został on przez hiszpańską firmę Indra Espacio oraz niemiecki Fraunhofer Institute for High Frequency Physics and Radar Techniques (FHR) z Wachtberg w Niemczech.


Radar (grafika: ESA)

"Instalacja radaru na Santorcaz jest kamieniem milowym w programie SSA" - powiedział Nicolas Bobrinsky, kierownik projektu w ESA.

Pierwsze testy i weryfikacja urządzenia rozpoczyna się w połowie listopada 2012.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: