Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Indyjska rakieta wyniosła 20 satelitów

2016-06-23 Indyjska rakieta wyniosła 20 satelitów

Startująca z kosmodromu Sriharikota indyjska 44 metrowa rakieta nośna PSLV-XL wyniosła rekordową liczbę satelitów za jednym razem.


Transport rakiety nośnej na stanowisko startowe (grafika: ISRO)

Start rakiety PSLV w wersji XL, czyli z dodatkowymi 6 boosterami na paliwo stałe, odbył się 22 czerwca 2016 w godzinnach wczesoporannych czasu polskiego z kosmodromu.

Podczas misji oznaczonej jako PSLV-C34 główny ładunkek rakiety nośnej stanowił sztuczny satelita CartoSat-2C o masie 727,5 kg. Ładunkiem dodatkowym było 19 innych małych satelitów o łącznej masie 560,5 kg.


Rozmieszczenie satelitów (grafika: ISRO)

Satelity osiągnęły orbitę po 16 minutach i 30 sekundach lotu rakiety. Uwalniane były kolejno w 10 minutowych odstępach.

CartoSat-2C umieszczony na orbicie heliosynchronicznej, dzięki której satelita przelatuje nad danym obszarem zawsze o tym samym czasie miejscowym, to satelita obserwacyjny Ziemi. Wykonane przez niego zdjęcia satelitarne powierzchni naszego globy służyć będą w kartografii, planowaniu przestrzennym rolnictwie, nadzór sieci drogowej, stosunków wodnych i innych zastosowaniach LIS (Land Information System) i GIS (Geographical Information System).

Dwa satelity SathyabamaSat ważące 1,5 kg i Swayam ważące 1 kg to satelity studenckie/akademickie z Indii. Ich zadaniem jest zbieranie danych na temat efektu cieplarnianego. Swayam zaś to satelita dla radioamatorów. Pozostałe 17 satelitów pochodziły od klientów międzynarodowych - 2 z Kanady (GHGSat-D i M3MSat), 1 z Niemiec (BIROS), 1 z Indonezji (LAPAN-A3) i 13 ze Stanów Zjednoczonych (SkySat Gen2-1 firmy Google plus 12 satelitów Flock-2P Dove firmy Planet Labs).


Start rakiety nośnej (grafika: ISRO)

Był to 35 udany start rakiety PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle), 14 zaś w konfiguracji XL. W sumie rakieta ta, będąca podstawą indyjskiego programu kosmiczego, wyniosła na orbitę 113 satelitów, w tym 39 indyjskich.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: