Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > InSight

InSight

InSight to amerykański lądownik mający zbadać wnętrze Marsa.


Wizualizacja lądownika sondy kosmicznej InSight na Marsie (grafika: NASA)

InSight to pierwsza sonda kosmiczna mająca zbadać wnętrze planety innej niż Ziemia. Jest to stacjonarny lądownik, którego nazwa jest skrótem od pełnej nazwy Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (po polsku Eksploracja wnętrza przy użyciu badań sejsmicznych, geodezji i transportu ciepła). Kluczowym przyrządem pomiarowym lądownika InSight jest sejsmometr. Ma on rejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa - jego jądra, płaszcza i skorupy. Uzyskane dane pomóc mają nie tylko w ustaleniu budowy Marsa, ale także innych planet Układu Słoneczego czy nawet egzoplanet.


InSight przed startem (grafika: NASA)

Lądownik zaopatrzony jest także w próbnik do pomiaru ciepła z wnętrza planety. Ma być on wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański. Mierzyć on będzie temperaturę pod powierzchnią. Umożliwić to ma ustalenie ile ciepła wydzielane jest z wnętrza Czerwonej Planety.

Na pokładzie znajduje się także przyrząd służący do pomiaru przesunięcia dopplerowskiego sygnałów radiowych między lądownikiem a Ziemią. Jego wskazania pozwolą ustalić bardzo dokładnie ruch Marsa. Pozwoli to ustalić rozkład mas i stan skupienia materii w jego wnętrzu.

Start sondy nastąpił 5 maja 2018 roku roku. W kierunku Marsa lądownik wyruszył na pokładzie rakiety nośnej Atlas V z kosmodromu Vandenberg. Był to pierwszy start misji międzyplanetarnej z zachodniego wybrzeża USA.


Animacja przebiegu lądowania

Lądowanie na Marsie odbyło się 26 listopada 2018 roku czasu polskiego. Lądownik osiadł na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa.

Lądowanie było transmitowana na żywo na naszym portalu, na podstronie kosmonautyka.pl/na-zywo i w oknie poniżej.

Wraz z sondą InSight w kieruku Marsa zabrały się się także 2 miniaturowe sondy kosmiczne nazwane Mars Cube One (MarCO), które służyły jako przekaźniki radiowe podczas wejścia sondy InSight w atmosferę Marsa oraz lądowania na jego powierzchni .


Jeden z dwóch Mars Cube One (grafika: NASA)

Koszt misji oceniany jest na 830 mln dolarów.


Dokument NASA o misji InSight

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: