Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Konferencja Ministerstwa Gospodarki o polskiej branży kosmicznej

2015-02-16 Konferencja Ministerstwa Gospodarki o polskiej branży kosmicznej

W Ministerstwie Gospodarki odbyła się konferencja prasowa na temat rozwoju i promocji branży kosmicznej w Polsce.

W spotkaniu 16 lutego 2015 roku wzięli udział wiceministrowie gospodarki Grażyna Henclewska i Arkadiusz Bąk, a także prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Bożena Lublińska-Kasprzak i prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński.


Konferencja (grafika: PARP)

"Dwukrotnie odbyły się już kierowane wyłącznie do polskiego przemysłu konkursy organizowanych przez zespół ESA i Polski. Złożono w nich 143 propozycje, z których eksperci ESA rekomendowali do wdrożenia 62 projekty na łączną kwotę niemal 11 mln euro. Na przemysł przypada ok. 80% tej kwoty." - powiedziała wiceminister Grażyna Henclewska.

"Sektor kosmiczny może być źródłem inspiracji dla przedsiębiorców. Warto, żeby jak najwięcej nowych pomysłów znajdowało praktyczne zastosowanie." - powiedział wiceminister Arkadiusz Bąk.

Przypomniał on także, że w trakcie tegorocznej wystawy EXPO 2015 w Mediolanie zaplanowane są specjalne wydarzenia poświęcone polskim dokonaniom w dziedzinie technologii kosmicznych.

"Zajmujemy się informowaniem, szkoleniem przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem w tej branży. Nasze działania chcemy też kierować do środowisk start-upów i studentów, które odnoszą coraz więcej sukcesów w dziedzinie technologii kosmicznych." - powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński z kolei przedstawił informację o tegorocznej konferencji Poland Space Days 2015 w Kielcach, a także Zawodach Łazików Marsjańskich i Pikniku Naukowo-Technologicznym w Podzamczu, koło Chęcin (woj. świętokrzyskie).

Podczas konferencji zaprezentowano łazik IMPULS Koła Naukowego IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Pojazd zdobył II miejsce podczas zeszłorocznego European Rover Challenge.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: