Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Kosmiczny harpun odławiać ma kosmiczne śmieci

2014-06-24 Kosmiczny harpun odławiać ma kosmiczne śmieci

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozważa przeniesienie starożytnej technologii harpuna w kosmos. Używany od epoki kamienia harpun służyć ma do "odławiania" opuszczonego obiektów kosmicznych.


Harpuna łapiący satelitę (grafika: ESA)

Trwające ponad 50 lat loty kosmiczne skutkują aureolą kosmicznych śmieci wokół Ziemi. Na orbicie wokołoziemskiej znajduje się ponad 17 000 obiektów większych od filiżanki kawy. Ich obecność grozi katastrofalnymi w skutkach zderzeniami.


System harpuna (grafika: ESA)

Kosmiczny harpun umożliwiać ma "łowienie" opuszczonych sztucznych satelitów i górnych stopni rakiet nośnych. To największe ze śmieci, jednakże ich zderzenia ze sobą powodują każdorazowo powstanie chmury mniejszych śmieci.

Jako oblicza ESA nawet 1 cm nakrętka uderzająca w sztucznego satelitę może mieć energię niszczącą granatu.

Satelita e.DeOrbit od 2021 roku ma identyfikować opuszczone obiekty. Jedną z rozważanych technik do uchwycenia i zabezpieczenia obiektu dla tej misji jest harpun na uwięzi (inne rozważane to sieć, mechanizmy zaciskowe, zrobotyzowane ramiona).

Prototyp harpuna został już przetestowany na reprezentatywnym materiale z którego są wykonane satelity w celu oceny jego penetracji i generowania dodatkowych fragmentów, które mogłyby zagrozić samemu satelicie e.DeOrbit.

ESA rozpisała już przetarg w ramach których oferenci mają szansę na zaoferowanie dokładnejszego przetestowania tej koncepcji.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: