Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Lądowanie Sojuza MS-09

2018-12-19 Lądowanie Sojuza MS-09

W nocy wraca na Ziemię trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-09.

Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) znajduje się 6 osób. Teraz po ponad 6 miesiącach na pokładzie stacji orbitalnej na pokładzie Sojuza MS-09 wrócić ma na Ziemię 3 załogantów. Są to:

  • Siergiej Prokopiew (Rosja, Roskosmos)
  • Alexander Gerst (Niemcy, ESA)
  • Serena Aunon-Chancellor (USA, NASA)


Wracający kosmonauci (grafika: NASA)

Sojuz MS-09 to ten sam statek kosmiczny z pechową dziurą wykonaną wiertarką na Ziemi przez rosyjskiego pracownika. Zauważono ją 29 sierpnia 2018 roku, kiedy na stacji zanotowano spadek ciśnienia. Pierwotnie podejrzewano, że powodem alarmu jest nieszczelność w poszyciu statku kosmicznego Sojuz z winy mikrometeorytu. Okazało się jednak, że wypełniające stację kosmiczną powietrze uciekało przez mierzący 2 mm otwór wykonany ręką człowieka.


Feralna dziura (grafika: NASA)

Jeszcze przed startem, pomijając procedury rosyjski pracownik postanowił samodzielnie naprawić przewiercone niechcący poszycie. Zakleił dziurę, całość przykrył panelem maskującym. Po kilku miesiącach klej - już na orbicie - najwidoczniej przestał trzymać.

"Wydaje się, że komuś omsknęła się ręka. To błąd popełniony przez człowieka - widać ślady wiertła ślizgającego się po powierzchni." - mówił wówczas Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Dziurę załoga stacji załatała od razu od wewnątrz. Aby zastopować przeciek rosyjski kosmonauta użył wpierw palca, potem taśmy klejącej a docelowo zaś kawałka medycznej gazy przesączonej żywicą.


Naprawa od wewnątrz - widoczna czarna żywica (grafika: NASA)

11 grudnia 2018 roku postanowiono przyjrzeć się dziurze od zewnątrz podczas spaceru kosmicznego. 2 rosyjskich kosmonautów wyszło na zawnątrz stacji. Używając noża i pary długich nożyczek przecięli oni warstwy zewnętrznej izolacji statku.


W kółku dziura widoczna od zewnątrz statku (grafika: NASA)


Inspekcyjny spacer kosmiczny (grafika: NASA)

Sprawdzono, czy wszystko trzyma i jest w porządku. Z rozprutego miejsca pobrali oni także próbki łatania, które podczas naprawy przecisnęło się z wewnątrz na zewnętrz.


Rosyjski kosmonauta uspokaja

Według zapowiedzi załatana dziura w poszyciu nie powinna sprawić problemów podczas powrotu z orbity. Znajduje się ona bowiem w pierwszym module (orbitalnym) odrzucanym podczas wejścia w atmosfertę.


Moduły Sojuza (grafika: NASA)

Załoga derobituje zaś w drugim module.


Sekwencja lądowania na Ziemi kapsuły statku Sojuz

Lądowanie będzie transmitowane na żywo. Planowany przebieg:

  • 22:45 - transmisja z zamknięcia włazu Sojuza (moment zamknięcia włazu planowany na 23:30)
  • 01:45 - transmisja z oddokowania Sojuza od stacji (moment oddokowania planowany na 02:42)
  • 04:45 - transmisja z deorbitacji i lądowania Sojuza (deorbitacja planowana 05:09, lądowanie na 06:03)


Transmisja NASA na żywo rozpocznie się o godzinie 22:45 czasu polskiego (16:45 czasu wschodniego EST)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: