Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Lądownik Philae odnaleziony

2016-09-05 Lądownik Philae odnaleziony

Rosetta odnalazła swój zaginiony lądownik Philae, który jako pierwszy w historii obiekt wylądował na komecie.


Odnaleziony lądownik Philae (grafika: ESA)

W 2014 roku lądownik Philae, który odłączył się od sondy kosmicznej Rosetta, wykonać miał i prześłać na Ziemię pierwsze zdjęcia z powierzchni komety. Potem wykonać miał badawczy odwiert.

Nie wszystko jednak poszło tak, jak założono. Lądownik Philae prawdopodobnie odbił się od powierzchni komety i koziołkował. Po kilkudziesięciu godzinach lądownik zamilkł.


Zbliżenie na lądownik (grafika: ESA)

O ile Philae spisano na straty to sonda kosmiczna Rosetta nadal kontynuowała swoją pracę robiąc z bliska zdjęcia komety przesyłane radiem na Ziemię.

Wśród tych zdjęć komety wykonanych 2 września 2016 z odległości tylko 2,7 km od jej powierzchni naukowcom udało się odnaleźć zgubę.

Lądownik odnaleziono dosłownie w ostatni momencie. Już za trzy tygodnie powiem sterujący lotem sondy Rosetta wyślą z Ziemi sygnał kierujący ją w stronę komety. Rosetta robije się o jej lodową powierzchnię komety kończąc misję.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: