Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Lucky-7

2019-07-03 Lucky-7

Lucky-7 to siódmy czeski sztuczny satelita.

Jest to miniaturowy satelita typu CubeSat, czyli standaryzowana kostka o wymiarach około 10x10x10 cm.


Lucky-7 (grafika: SkyFox Labs)

Nazwa satelity, z ang. Szczęśliwa Siódemka, nawiązuje do tego, że jest to 7 czeski satelita. Satelitę zaprojektowali i zbudowali Jaroslav Laifr oraz Pavel Kovář, 2 czeskich entuzjastów kosmosu marzących od dawna o własnej misji kosmicznej.

"Lucky-7 to prawdopodobnie najtańsza naukowa kosmiczna misja w historii ludzkości. Zaczęliśmy z około 1 tys. euro w 2015 roku." - stwierdzili twórcy.


Naszywka misji (grafika: SkyFox Labs)

Czeski miniaturowy satelita pomoże przetestować odporność zwykłych, dostępnych komercyjnie elementów elektronicznych na promieniowanie kosmiczne. Mimo niewielkich rozmiarów na swoim pokładzie ma on miniaturowy dozymetr, który badać będzie poziom promieniowania.

Testy te mają znaczenie w przypadku budowy sond kosmicznych do lotów poza orbitę Ziemi, do lotów w głębokim kosmosie - np. do Księżyca czy też Marsa.

W skład wyposażenia wchodzi także miniaturowa kamera VGA która prześle kolorowe zdjęcia Ziemi. Na pokładzie znalazła się również pozłacana miniaturowa flaga Czech.

Wraz z innymi satelitami, jak ładunek dodatkowy, satelita Lucky-7 został wyniesiony w kosmos 5 lipca 2019 roku na pokładzie rakiety nośnej Sojuz w nowej wersji 2.1a. Umieszczony został na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) o wysokości 530 km. Startowała ona z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj, którego budowę zlecił Putin. Kosmodrom ten znajduje się w wschodniej części Syberii, w obwodzie amurskim niedaleko granicy z Chinami.


Zasobnik uwalniający na orbicie satelity typu CubeSat (grafika: SkyFox Labs)

Warto wspomnieć, że promieniowania kosmiczne stopniowo uszkadzało poprzedniego czeskiego satelitę VZLUSAT-1 wyniesionego na orbitę w 2017 roku. W jego wyniku po około 100 dniach zniszczeniu uległo 30% jego pamięci.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: