Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Mapy satelitarne Arktyki i Antarktydy sprzed 50 lat

2013-07-12 Mapy satelitarne Arktyki i Antarktydy sprzed 50 lat

Zdjęcia satelitarne sprzed pół wieku z jednego ze sztucznych satelitów u początku ery kosmonautyki posłużyły do wykonania najstarszej mapy satelitarnej lodów Arktyki i Antarktydy.


Mapa satelitarna lodów Arktyki i Antarktydy w 1964 roku (grafika: NSIDC)

Zdjęcia satelitarne wykorzystane do wykonania mapy wykonane zostały przez satelitę Nimbus 1. Był to jeden z pierwszych satelitów meteorologicznych, który został wysłany na orbitę wokołoziemską latem 1964 roku.


Nimbus 1 (grafika: NASA)

Uzyskana mapa pokazująca granice lodu wraz z dodatkowymi archiwalnymi pomiarami z statków z tego okresu daje klimatologom uniklane historyczne spojrzenie w historię pokrywy lodowej na obu biegunach Ziemi.

Sztuczny satelita Nimbus 1 zaopatrzony w prostą kamerę telewizyjną krążył wokół Ziemi w sierpniu i wrześniu 1964 roku wysyłając zdjęcia fragmentów Ziemi drogą radiową. Tak się składa, że ujęcia pochodzące z miesiąca września dobrze nadają się do porównań. Wtedy to w Arktyce jest najmniej lodu. Szczególnie lód pokrywający wtedy Morze Arktyczne (biegun północny) uznawany jest jako wrażliwy wskaźnik klimatu. Do tej pory świat naukowców dysponował danymi na temat pokrywy lodowej od 1979 roku.

Pracownik amerykańskiego archiwum danych o lodzie i śniegu (National Snow and Ice Data Center, w skrócie NSIDC) wraz z pomocą 2 studentów zeskanowali 40 tys. klatek filmu po czym połączył je w całość na komputerze.

"Otrzymaliśmy pięćdziesiąt kartonów. Każdy z nich zawierał dziesięć zardzewiałych, zakurzonych zasobników, z których każde zawiera 90 metrów 35 milimetrowej kliszy ze zdjęciami." - powiedział Dave Gallaher z National Snow and Ice Data Center (NSIDC).


Rolki ze starymi zdjęciami satelitarnymi (grafika: NSIDC)

W latach 60. XX wieku naukowcy nie mieli jeszcze łatwej możliwości stworzenia takiej całościowej mapy ze zdjęć fragmentów Ziemi. Musieliby bowiem wywołać każdą kratkę filmu i następnie utworzyć na podłożu gigantyczny kolaż... który sfotografowaliby ponownie z wysięgnika dźwigu.

Z utworzonych zdjęć udało się ustalić granicę lodu. Według danych pozyskanych z mapy we wrześniu pokrywa lodowa Antarktydy liczyła około 19,7 mln km kwadratowych. Jest to więcej niż w jakimkolwiek innym roku obserwowanym od 1972 do 2012 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: