Nowości  Kosmonautyka    
 

Kosmonautyka.pl > Mars 2020

Mars 2020

Mars 2020 to budowany amerykański łazik mający badać planetę Mars.


Wizualizacja amerykańskiego łazika marsjańskiego Mars 2020 (grafika: NASA)

Na sondę kosmiczną Mars 2020 składają się:

  • lądownik
  • Mars 2020 Rover - łazik
  • Mars Helicoper - mały śmigłowiec


Lądownik sondy Mars 2020 podczas budowy (grafika: NASA)

Start sondy kosmicznej Mars 2020 zaplanowany jest na 17 czerwca 2020 roku. Wyniesienie nastąpi na pokładzie rakiety nośnej Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA) z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Na Marsa sonda dotrzeć ma w lutym 2021 roku.

Sonda posadzić ma na powierzchni Marsa łazik Mars 2020 Rover o wielkości małego samochodu (3 m długości, 2,7 m szerokości i 2,2 m wysokości przy masie 1 tony).

Jednym z zadań łazika będzie zebranie próbek dla przyszłej misji przesłania ich na Ziemię. Przetestuje ona także generowanie tlenu z atmosfery Marsa, co ma kluczowe znaczenie dla generowania na powierzchni planety tego paliwa rakietowego oraz tlenu do odychania dla przyszłych kosmonautów.

Zabrany ma także być mały bezpilotowy helikopter Mars Helicoper. Będzie to pierwszy cięższy od powietrza pojazd unoszący się na innej planecie.


Prototyp Mars Helicoper (grafika: NASA)

"117 lat po tym, jak bracia Wright udowodnili, że moc, ciągły i kontrolowany lot jest możliwy tutaj na Ziemi, inna grupa amerykańskich pionierów może udowodnić, że to samo można zrobić w innym świecie." - powiedział Thomas Zurbuchen z NASA.

Stanowić on może przełom w eksploracji innych planet zaopatrzonych w atmosferę. Pojazdy latające mogą mieć nie tylko dostęp do trudno dostępnych miejsc dla jeżdżących łazików, ale także będą mogły przemieszczać się znacznie szybciej od nich. Obecne na Marsie podróż między interesującymi naukowo miejscami zabiera łazikom tygodnie, a nawet miesiące.

Wsparcie

 

Bez reklam. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: