Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Moduł Bartolomeo dla eksperymentów naukowych na ISS

2018-02-13 Moduł Bartolomeo dla eksperymentów naukowych na ISS

Przyczepiona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) platforma Bartolomeo zwiększyć ma ilość miejsca dla eksperymentów naukowych.

Stacja kosmiczna znacznie urosła w ciągu ostatnich 20 lat, podobnie jak ilość platform naukowych na orbicie. Jednak dostęp do miejsc dla eksperymentów orbitalnych jest dla uczonych i inżynierów wciąż utrudniony." - przeczytać można w komunikacie ESA.


Wizualizacja platformy na eksperymenty Bartolomeo (grafika: ESA)

Moduł laboratoryjny Bartolomeo, który imię otrzymał po młodszym bracie Krzysztofa Kolumba, umieszczony zostanie na zewnętrznej powłoce modułu Columbus tak, aby dawał niezakłócony widok na Ziemię. Platforma umożliwi łatwy i szybki montaż eksperymentów naukowych w przestrzeni kosmicznej oraz następnie dostęp do nich (np. pobór próbek).

Instalacja platformy pozwolić ma na wiele badań naukowych prowadzonych jednocześnie. Będzie to także źródło dochodów. Miejsce na platformie bowiem oferowane ma być dla ośrodków naukowych, firm oraz startupów opłatnie.

Ładunki osadzane na platformie będą mogły być różnej wielkości. Użytkownicy mogą zaproponować eksperymenty do 5 kg, które będą ułożone obok innych ładunków, mogą też zająć do 450 kg na miejsce (tzw. slot) tylko dla siebie. Bartolomeo oferuje 11 takich slotów.

Platforma zaopatrzona zostanie w moduł szerokopasmowego przesyłu danych na i z Ziemi. Możliwa tak będzie bezpośrednia kontrola eksperymentów z Ziemi, bez angażowania w to załogi stacji. Użytkownicy otrzymają transmisję danych 10 Gbit/s - wystarczająco dużą by pobrać film w wysokiej rozdzielności w ciągu 30 sekund.

ESA spodziewa się, że nową usługą zainteresowane będą podmioty zajmującą się obserwacją Ziemi, telekomunikacją, egzobiologią czy badaniami z zakresu pogody kosmicznej.

Moduł to wspólne przesięwzięcie ESA oraz koncernu Airbus Defence and Space. Airbus sfinansuje rozwój platformy i jej komercjalizację, ESA wesprze zaś jej wystrzelenie, instalacje oraz operacje. Bartolomeo zostanie wystrzelony w 2019 roku na pokładzie transportowej misji kapsuły Dragon.


Platforma naukowa zainstalowana już na japońskim module Kibo (grafika: ESA)

Czas oczekiwania na lot od chwili podpisania umowy i zatwierdzenia do lotu wynosi od 1 do 2 lat. Jest to znacznie krócej niż w przypadku typowych eksperymentów kosmicznych. Umowa na wynajem miejsca na platformie musi obejmować minimum rok.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: