Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > NASA chce przyspieszyć pierwszy załogowy lot Oriona

2017-02-28 NASA chce przyspieszyć pierwszy załogowy lot Oriona

NASA chciałaby, aby astronauci polecieli już pierwszym lotem Oriona.

Orion, obok Starlinera i Dragona 2, jest jednym z 3 statków kosmicznych mającym przywrócić zdolność USA do wysyłania astronautów w przestrzeń kosmiczną po wycofaniu wahadłowców Space Shuttle. Od początku projektowany jest do misji w tzw. głebokim kosmosie (ang. deep space) - umożliwiać ma nie tylko loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ale także w przyszłości na Księżyc, Marsa i do asteroid.


Oriona wynosić będzie w kosmos super ciężka nowa rakieta nośna STS (grafika: NASA (CC))

Według dotychczasowego harmonogramu bezzałogowy pierwszy lot Oriona oznaczony jako EM-1 (Exploration Mission-1) miałby się odbyć we wrześniu 2018 roku. Miałby to być misja bezzałogowa wokół Księżyca. Dopiero druga misja EM-2, przewidywana na najwcześniej 2021 rok, miała być misją załogową. Teraz NASA jednak bada, czy nie dałoby się wysłać astronautów Orionem już podczas pierwszej misji.


Budowa Oriona do pierwszej misji EM-1 (grafika: Mark Garcia, NASA (CC))

Do wynoszenia statku kosmicznego Orion służyć ma super ciężka rakieta nośna Space Launch System (SLS).

Rezultat tych badań ma być znany za kilka tygodni.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: