Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Ósmy start rakiety Electron

2019-08-19 Ósmy start rakiety Electron

Kolejny start prywatnej rakiety nośnej Electron z prywatnego kosmodromu na antypodach.


Rakieta Electron przed ósmym startem (grafika: Rocket Lab)

w poniedziałek 19 sierpnia 2019 roku odbył się ósmy start rakiety nośnej Electron amerykańsko-nowozalandzkiej firmy Rocket Lab. Start z nowozelandzkiego kosmodromu Mahia był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Misja ta, podobnie jak poprzednie otrzymała własną nazwę od Rocket Lab "Look Ma, No Hands".


Ładunek misji (grafika: Rocket Lab)

Główny ładunek rakiety stanowił BlackSky Global 4 o masie 56 kg. Jest to czwarty satelita obserwacyjny budowanej konstelacji satelitarnej BlackSky, spółki-córki firmy Spaceflight Industries. Dzięki częstym odwiedzinom w tej samej lokalizacji, dostarczać ona ma zdjęcia satelitarne ukazujące zmiany zachodzące na Ziemi. Każdy satelita tej konstelacji wykonać może do 1 000 kolorowych zdjęć dziennie, o rozdzielczości 1 metra.

Zdjęcia będą dostarczane m.in. amerykańskiej agencji wywiadowczej NRO (National Reconnaissance Office), z którą BlackSky podpisała umowę.

W przyszłości do 4 satelitów na orbicie dołączyć ma 20 kolejnych satelitów o podobnych rozmiarach, ale z kilkoma ulepszeniami.

Ładunek dodatkowy stanowiły 3 miniaturowe satelity typu CubeSat. Dwa z nich dla amerykańskich sił powietrznych U.S. Air Force (w rozmiarze 6U). Zostały one zbudowane i będą obsługiwane przez Tiger Innovations, firmę z siedzibą w Waszyngtonie. Trzeci to satelita o nazwie Bro-1 francuskiego startupu UnseenLabs. Jest także w rozmiarze 6U i zbudowany został przez duńską firmę GomSpace. Bro-1 jest pierwszym satelitą w planowanej konstelacji przeznaczonym do nadzoru morskiego.


Konstelacja UnseenLabs ma lokalizować i identyfikować statki na całej Ziemi świadcząc usługę śledzenia dla armatorów (grafika: UnseenLabs)

Satelity zostały umieszczone przez rakietę Electron na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości 540 km nad Ziemią.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: