Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Parker Solar Probe

2018-08-11 Parker Solar Probe

Parker Solar Probe to sonda kosmiczna i jednocześnie orbiter (sztuczny satelita) mający badać Słońce.

Parker Solar Probe to pierwsza sonda kosmiczna, która wleci w atmosferę gwiazdy (w koronę słoneczną). Odporna na bardzo wysoką temperaturę zanurzy się w najwyższe partie atmosfery naszego Słońca. Zrewolucjonizować ma nasze rozumienie Słońca.

"Po raz pierwszy w historii zamierzamy odwiedzić żyjącą, pracującą gwiazdę. To dotąd niepoznany region Układu Słonecznego i możliwości jego odkrywania są ogromne." - powiedział Lika Guhathakurta z NASA.

Pomiary wykonane przez sondę bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej mają pomóc rozwiązać zagadki astrofizyki: wysoką temperaturę korony słonecznej i mechanizm rozpędzania cząstek wiatru słonecznego. Sonda pozwoli także określić strukturę i dynamikę pola magnetycznego korony Słońca.


Test wibracyjny sondy (grafika: NASA)

Całkowita masa sondy stanowi około 610 kg, z czego na aparaturę naukową przypada około 50 kg.

Ochronę sondzie zapewni wykonana z kompozytów węglowych osłona termiczna o średnicy 2,7 m i grubości 11 cm. Skierowana w stronę Słońca zasłoni oni swoją powierzchnią resztę sondy.


Wizualizacja sondy kosmicznej Parker Solar Probe w pobliżu Słońca (grafika: NASA)

Sonda zasilana jest przez panele słoneczne. Są one rozkładane - każdy ich zestaw przystosowany jest do użycia dla różnych odległości od Słońca. Główne panele w pobliżu Słońca zostaną złożone i będą pozostawać w cieniu osłony termicznej. Wtedy pracować będą panele słoneczne chłodzone cieczą. Pozyskana energia gromadzona jest w bateriach litowo-jonowych.

Start sondy miał miejsce 11 sierpnia 2018 z przylądka Canaveral na pokładzie rakiety nośnej Delta IV Heavy.

Aby zbliżyć się do Słońca sonda Parker Solar Probe wykorzysta powtarzające się asysty grawitacyjne planety Wenus.


Planowana trajektoria lotu (grafika: NASA)

Docelowo ma to umożliwiać jej przejście koło Słońca na odległości zaledwie około 8,5 promieni słonecznych (około 6 milionów km). Będzie to w grudniu 2024 roku. Podczas największych zbliżeń sonda będzie wystawiona na temperaturę sięgającą 1 500°C. W tym samym czasie w wnętrzu sondy panować będzie temperatura pokojowa.


Sonda w pobliżu Słońca (grafika: NASA)

Jest to ponad 7 razy bliżej niż obecny rekordzista sonda Helios 2, która w 1976 roku zbliżyła się na odległość 43,5 mln km. Dla porównania Merkury krąży wokół Słońca w odległości około 67 mln km.

Sonda Parker Solar Probe ma być najszybszym pojazdem zbudowanym przez ludzkość. Pobić ma poprzedni rekord ustanowiony przez sondę Helios 2 (253 000 km/h, 70 km/s) do niemal 691 000 km/h (192 km/s).

Misja sondy Parker Solar Probe jest realizowana w ramach programu Living with a Star (z ang. żyjąc z gwiazdą). To pierwszy obiekt kosmiczny NASA, który otrzymał imię żyjącego człowieka, honorując fizyka Eugene Parkera. Jest to amerykański astrofizyk - odkrywca wiatru słonecznego i badacz wysokoenergetycznych cząstek słonecznych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: