Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Peenemünde

Peenemünde

Peenemünde to niemiecki ośrodek rakietowy podczas 2 wojny światowej.

Położone na wyspie Uznam nad bałtyckim wybrzeżem Peenemünde stanowiło największy niemiecki ośrodek rakietowy podczas 2 wojny światowej. Około 10 tys. osób pracowało w nim nad bronią rakietową. W październiku 1942 roku z niego zdołano po raz pierwszy na świecie wystrzelić rakietę (V2) w kosmos (powyżej linii Karmana).

Ze względu na znaczenie dla rozwoju kosmonautyki Peenemünde określane jest jako kolebka nowoczesnej kosmonautyki.

Opracowano w nim została m.in.:

  • rakieta balistyczna V2,
  • samolot-pocisk V1.
Szczególne znaczenia miała V2. Była to pierwsza rakieta balistyczna, która po wojnie stanowiła podstawę do opracowania kilku rakiet późniejszych - w tym nośnych wykorzystywanych w kosmonautyce przez USA, Rosję i Francję.

Powstanie

Ośrodek badawczy w Peenemünde powstał w 1937 roku, gdy okazało się, że istniejący pod Berlinem ośrodek rakietowy w pobliżu wsi Kummersdorf jest niewystarczający.

Ośrodek

Na ośrodek Peenemünde składały się 2 części:

  • Peenemünde-Wschód - część działająca pod nadzorem wojsk lądowych i kierownictwem Wernhera von Brauna zajmująca się rakietami pionowego startu (m.in. V2),
  • Peenemünde-Zachód - część działająca pod nadzorem lotnictwa niemieckiego Luftwaffe zajmująca się prototypami samolotów i nowych broni lotniczych (m.in. V1).

Makieta najwazniejszego stanowiska próbnego z rampą startową dla rakiet V2 w Peenemünde
Makieta najwazniejszego stanowiska próbnego z rampą startową dla rakiet V2 w Peenemünde (grafika: Captain Crunch, Wikipedia (CC))

Lokalizacja na wybrzeżu Bałtyku w otoczeniu wody zapewniała większe bezpieczeństwo podczas próbnych startów i łatwiejsze bycie poza wzrokiem osób nieuprawnionych.

Zniszczenie

Podczas wojny Peenemünde zostało kilkakrotnie bombardowane przez brytyjskie i amerykańskie bombowce. Po nalotach produkcję rakiet v2 przeniesiono do podziemnych zakładów.

Po wojny większość pracujących w ośrodku Peenemünde została przechwycona i wywieziona do USA w ramach Operacji Paperclip. Część z nich także przewieziona do Wielkiej Brytanii i Rosji.

Po wojnie ośrodek w Peenemünde został zniszczony przez aliantów do końca. Ocalały jedynie:

  • elektrownia
  • lotnisko,
  • linia kolejowa (do pobliskiej wsi nadmorskiej Zinnowitz).

Muzeum

Obecnie w dawnej elektrownii znajduje się muzeum historyczno-techniczne (Historisch-Technische Museum Peenemünde, w skrócie HTM).

Muzeum w Peenemünde
Muzeum w Peenemünde (grafika: HTM Archiv (CC))

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: