Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwsze polskie zdjęcie satelitarne

2018-12-07 Pierwsze polskie zdjęcie satelitarne

Zdjęcie Ziemi zostało wykonane z wysłanego kilka dni temu satelity studenckiego PW-Sat2.

Mimo, że ten satelita służyć ma głównie do testu żagla kosmicznego do deorbitacji to został on wyposażony także w miniaturowy aparat do fotografowania Ziemi z orbity.


Pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi zrobione przez polskiego sztucznego satelitę (grafika: PW-Sat2, Politechnika Warszawska)

Zdjęcie zostało wykonane drugiego dnia misji, 5 grudnia 2018 roku około godziny 10:40 UTC (11:40 polskiego czasu) w wyniku przesłania z Ziemi polecenia. Zdjęcie udało się odebrać w najwyższej rozdzielczości 640×480 (VGA) następnego dnia, 6 grudnia.

Na zdjęciu uchwycono holenderskie wybrzeże. Widać na nim spory fragment Morza Północnego, chmury nad Norwegią, południową Szwecję i fragment Bałtyku.

W nachodzących dniach satelita testować będzie czujnik Słońca. Około połowy stycznia 2019 roku otworzony ma zostać żagla deorbitacyjny. Jego otwarcie ma także być sofotografowane przez drugi miniaturowy aparat.

Więcej:

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: