Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy start rakiety Bloostar spod balonu

2017-03-18 Pierwszy start rakiety Bloostar spod balonu

U wybrzeży Hiszpanii odbył się start prototypu prywatnej (przyszłej) rakiety kosmicznej Bloostar spod balonu unoszącego się w stratosferze.


Koncepcja systemu Bloostar (grafika: zero2infinity)

Bloostar to rozwijany przez małą prywatną hiszpańską firmę system wynoszenia na niską orbitę okołoziemską (LEO) małych satelitów o wadze od 1 do 100 kg.


Przebieg próby

Pirwsza próba systemu w powietrzu odbyła się 1 marca 2017 roku u wybrzeży Hiszpanii. Po osiągnięciu przez balon wysokości 25 km, co stanowi ponad dwukrotność wysokości przelotowej samolotów pasażerskich, wydano komendę i odpalono pierwszy prototyp rakiety Bloostar.


Jako, że rakieta nośna Bloostar do wynoszenia satelitów nie musi wzlatywać przez gęste warstwy atmosfery nie musi ona mieć typowego tradycyjnego, aerodynamicznego kształtu o znacznym wydłużeniu (grafika: Zero 2 Infinity)

Próba zakończyła się sukcesem. Osiagnięto wcześniej zamierzone zadania jak: przetestowano systemy telemetryczne balonu i podwieszonej prototypowej rakiety, przeprowadzono sekwencję wystrzelenia, uruchomiono silnik, stabilizowano lot rakiety oraz odzyskano po próbie sprzęt na spodochronie, który lądował w morzu.


(grafika: Zero 2 Infinity)

Firma zdecydowała się na silniki rakietowe pracujące na węglowodorach i ciekłym tlenie. Paliwo przetłaczane jest ze zbiorników do silnika rakietowego nie poprzez skomplikowane pompy paliwa, ale przez wysokie ciśnienie. Upraszcza to znacznie konstrukcję silników rakietowych.


Wcześnieszy naziemny test silnika rakietowego rakiety Bloostar (grafika: Zero 2 Infinity)


Animacja działania docelowego systemu

Zero 2 Infinity to mała prywatna firma z siedzibą w Barcelonie (Hiszpania). Oprócz systemu wynoszania małych satelitów rakietami odpalanymi spod balonów rozwija ona także system bloon. Jest to olbrzymi balon stratosferyczny, który zabierać będzie mógł turystów w stratosferę (w tzw. near space). Na wysokości ok 30 km z kasuły będzie można widzieć już zakrzywienie Ziemi oraz czerń przestrzeni kosmicznej.


Pracownicy firmy (grafika: Zero 2 Infinity)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: