Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy zapłon silnika dla rakiety Ariane 6

2018-01-22 Pierwszy zapłon silnika dla rakiety Ariane 6

Silnik Vulcain 2.1 napędzać ma nową rakietą nośną Ariane 6. Jej start w 2020 roku.


Test silnika Vulcain 2.1 (grafika: DLR, ESA)

Zanim jednakże silniki Vulcain 2.1 zostaną wbudowane w nową europejską rakietą Ariane 6 muszą one udowodnić wpierw, że radzą sobie z ogromnym 130-tonowym ciągiem, temperaturą około 3 tys. stopni Celsjusza w komorze spalania, wysokimi prędkościami obrotowymi turbopomp do tłoczenia paliwa rakietowego oraz ciśnieniem w rurociągach do ich dostawy.


Silnik rakietowy Vulcain 2.1 (grafika: DLR, ESA)

Pierwsza udana próba konstrukcji nowego silnika przeprowadzona została 22 stycznia 2018 roku na stanowisku badawczym P5 w Lampoldshausen w Niemczech. W ramach pierwszej serii testów planowanych jest 12 uruchomień silnika.

Poprzednik nowego silnika, główny silnik Vulcain 2, jest obecnie używany na rakietach Ariane 5 i do tej pory umożliwiły wykonanie 70 udanych lotów w kosmos z rzędu.

Vulcain 2 został przebudowany na nowy silnik Vulcain 2.1 poprzez wyposażonie go w m.in. przeprojektowaną, uproszczoną dyszę oraz komorę spalania.

Vulcain 2.1 odegra kluczową rolę w przenoszeniu Ariane 6 na wysokość 150 kilometrów w ciągu pierwszych 10 minut lotu.

Decyzja o opracowaniu nowej rakiety Ariane 6 została podjęta w grudniu 2014 roku w ramach umowy państwa członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Rakieta ma stawiać kroku konkurencji jak np. SpaceX. W zależności od konfiguracji, Ariane 6 będzie w stanie wynieść w kosmos ładunek o masie do 11 ton, zmniejszając o połowę koszt startów w porównaniu z Ariane 5.

W ośrodku badawczym w Lampoldshausen, który należy do niemieckiej agencji kosmicznej DLR, testowany jest także silnik rakietowy Vinci dla górnego stopnia.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: