Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rosjanie chcą powtórzyć misję Fobos-Grunt

2012-10-04 Rosjanie chcą powtórzyć misję Fobos-Grunt

Rosyjscy naukowcy planują powtórzyć nieudaną misję sondy kosmicznej Fobos-Grunt.

Przypomnijmy, że jej nieosiągniętym celem było lądowanie na powierzchni Fobosa, większego z dwóch księżyców Marsa. Lądownik z powrotnikiem miał pobrać próbki gruntu i dostarczyć je na Ziemię.


Sonda Fobos-Grunt (grafika: Roscosmos)

Mimo, że 8 listopada 2011 roku sondę Fobos-Grunt wydało się wynieść w przestrzeń kosmiczną to z powodu awarii pozostała ona na niskiej orbicie wokółziemskiej (LEO). Z powodu złego ułożenia sondy na orbicie parkingowej nie mogła ona być skierowana na tor w kierunku Marsa. 15 stycznia 2012 roku sonda weszła w atmosferę Ziemi i w niej spłonęła.

"Przed wysłaniem nowej sondy na Czerwoną Planetę powinniśmy przeanalizować błędy popełnione podczas poprzedniej misji. W tym celu konieczne wypróbowanie metody lądowania. Rosyjscy eksperci będą mieli okazję do zrobienia tego w 2015 i 2018 roku podczas misji kosmicznych na Księżyc." - powiedział Lev Zelyony, szef instytutu badań kosmicznych rosyjskiej akademii nauk.

Misja Fobos-Grunt miałaby być powtórzona w 2020 lub 2021 roku.

Rosjanie nie mają tyle szczęścia do Marsa co Amerykanie w podboju planety Mars. Poprzednia rosyjska misja marsjańska Mars 96 także zakończyła się niepowodzeniem. Także podwójna misja marsjańska Fobos przed Marsem 96, ostatnia międzyplanetarna misja jeszcze wtedy Związku Radzieckiego, zakończyła się niepowiedzeniem.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: