Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rosyjsko-ukraińska firma nadal wynosi satelity

2015-02-26 Rosyjsko-ukraińska firma nadal wynosi satelity

Mimo trwającego konfliktu na Ukrainie rosyjsko-ukraińska firma kosmiczna ISC Kosmotras wystrzeliwać będzie nadal sztuczne satelity wycofywanymi z użycia międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi Satan.

Firma ISC Kosmotras wynosi na orbitę sztuczne satelity wykorzystując startujące z silosu byłe wojskowe rakiety balistyczne R-36M (kod NATO SS-18 Satan) nazywane teraz Dniepr (od nazwy rzeki na Ukrainie i w Rosji). Tą rakietą został wyniesiony w 2013 roku (z 32 innymi) pierwszy naukowy polski sztuczny satelita Lem.


Start Dniepra z 2011 roku

Już 12 marca 2015 roku ta lekka rakieta nośna wynieść ma południowokoreańskiego satelitę Kompsat 3A, który wykonywać ma wysokiej rozdzielczości zdjęcia satelitarne Ziemi. Start odbędzie się z podziemnego silosu położonego w ramach rosyjskiego kosmodromu Jasny na południu Uralu.


Instalacja Dniepra w silosie (grafika: ISC Kosmotras)

To kolejna typowa misja rakiety Dniepr o wojskowym rodowodzie - bowiem obok głównego sztucznego satelity wyniesiony zostanie ładunek dodatkowy w postaci serii mikrosatelitów (CubeSat). Do tej pory ta rakieta ma za sobą 20 udanych startów (od 1999 roku) wynosząc na orbitę ponad 100 ładunków. Rakiety Satan zamieniane potem na cywilne Dniepry zostały zbudowane przez ukraińskie przedsiębiorstwo Jużmasz z Dniepropetrowska, obecnie największe ukraińskie przedsiębiorstwo przemysłu rakietowo-kosmicznego. To w tym zakładzie w latach 1986-1992 dyrektorem był późniejszy premier i prezydent Ukrainy Łeonid Kuczma. Swego czasu spółka ISC Kosmotras informowało o 150 zmagazynowanych rakietach Satan możliwych do wykorzystania do przeróbki na Dniepry.


Rakieta nośna Dniepr (grafika: ISC Kosmotras)

Wśród satelitów wystrzelonych tą rakietą w 2013 roku był ukraiński satelita BPA-2, zaś w listopadzie 2014 roku ukraiński mikrosatelita POLYITAN-1. Rakiety startowały z rosyjskiego kosmodromu Jasny przy obecności Ukraińców zaangażowanych w projekt.

Wspólna rosyjsko-ukraińska spółka ISC Kosmotras istnieje od 1997 roku. Należy ona do rosyjskich i ukraińskich instytucji naukowych oraz przedsiębiorstw. Siedzibę spółka ma w Moskwie. Niedługo wynieść ma Dnieprami na orbitę dwa satelity systemu telefonii satelitarnej Iridium.


Start Dniepra (grafika: ESA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: