Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Electron zawiódł po raz trzeci

2021-05-15 Electron zawiódł po raz trzeci

Odbył się 20. start rakiety nośnej Electron. Nie był on udany.


Swoją lekką rakietą nośną Electron nowozelandzko-amerykańska firma Rocket Lab wyniosła już w sumie 104 satelity (grafika: Rocket Lab)

"Podczas dzisiejszego startu wystąpił problem, w wyniku którego misja została przerwana. Bardzo przepraszamy naszych klientów BlackSky i Spaceflight. Problem wystąpił krótko po zapłonie drugiego stopnia. Więcej informacji zostanie przekazanych, gdy tylko będą one dostępne." - napisała firma Rocket Lab w oświadczeniu.

Około dwie i pół minuty po starcie, zgodnie z planem rozdzieliły się pierwszy i drugi stopień rakiety Electron. Operacja ta nie była jednakże udana i drugi stopień, który miał wynieść ładunek na orbitę, został utracony.


Transmisja ze startu

Rakieta wynosiła na niską orbitę okołoziemską (LEO) dwa satelity obserwacyjne BlackSky. Satelity o wadze 60 kg każdy dostarczać miały obrazowania powierzchni Ziemi z orbity o wysokości 430 km.


Utracone satelity BlackSky (grafika: Rocket Lab)

Miały to być drugi i trzeci z dziewięciu satelitów BlackSky zaplanowanych do wystrzelenia w tym roku za pomocą Electrona. W 2022 roku firma BlackSky zamierza mieć na orbicie już konstelację 16 takich satelitów.

O wiele lepiej poradził sobie pierwszy stopień Electrona. Wrócił on na Ziemię na spadochronie, gdzie wylądował na oceanie i odzyskany został przez statek ratowniczy firmy. To była druga próba odzyskania boostera. Docelowo wracający na spadochronie człon rakiety przechwycony ma być w powietrzu przez śmigłowiec.


Urządzenie Ocean Recovery Capture Apparatus (ORCA) do wyławiania i transportu członu podstawowego (grafika: Rocket Lab)

Do tej pory z 20 startów Electrona udanych było 17, 3 zaś zakończyło się niepowodzeniem.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: