Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sea Dragon

Sea Dragon

Sea Dragon to niepowstała amerykańska bardzo ciężka rakieta nośna startująca z wody.

Powstawanie

Projekt rakiety opracował i przedstawił w 1962 inżynier marynarki Robert Truax pracujący dla spółki Aerojet.

Mający mierzyć 150 m długości Sea Dragon miał być większy niż rakiety nośne Saturn V czy N1. Rakieta zdolna miała być do umieszczenia na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) ładunku o masie aż 450 ton.

Budowa

Sea Dragon miał być rakietą dwustopniową. Pierwszy stopień napędzany miał być przez kreozyną RP-1 i płynny tlen (LOX). Drugi stopień przez płynny wodór (LH2) i płynny tlen (LOX).

Aby obniżyć koszt budowy do jej wykonania wykorzystne miały być powszechnie używane materiały i technologie znane z budowy statków. Rakieta miała zostać bowiem zbudowana w stoczni przy użyciu blachy stalowej o grubości 8 mm wykorzystywanej do budowy statków.

Dane techniczne:

  • wysokość: 150 m
  • średnica: 23 m
  • masa: 18 000 t
  • siła ciągu: 350 000 kN
  • liczba stopni: 2

Loty

Ponieważ start odbywać się miał z wody niepotrzebny był kosztowny kosmodrom. W przypadku nieudanego startu nie zachodziłoby niebezpieczeństwo jego uszkodzenia przez wybuchającą rakietę.

Rakieta miała zostać wypełniona naftą RP-1 już w porcie, a następnie odholowana poziomo do punktu startu na otwartym oceanie. Następnie miała być wypełniona ciekłym tlenem i wodorem ze zbiornikowców lub produkowanym przez elektrolizę wody morskiej przez jądrowy lotniskowiec.

Rakieta ustawiana następnie miała być w pozycji startowej w przy użyciu zbiorników balastowych napełnianych wodą morską.

Niestety projekt przerwano na fazie projektowej w wyniku cięć budżetowych w NASA. Ogólny koncept został przetestowany w ramach wcześniejszych rakiet Sea Bee i Sea Horse.

Miejsce startowym rakiety miał być Sudden Ranch. Miejsce to obejmowałby kilka mil linii brzegowej między miastem Santa Barbara i kosmodromem Vandenberg.

Koszt opracowania rakiety wynosić miał 2,8 mld dolarów z 1963 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: