Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sfera

Sfera

Sfera to powstająca rosyjska konstelacja satelitarna.

Cała konstelacja składać się ma docelowo z 640 sztucznych satelitów umieszczonych na niskich orbitach okołoziemskich (LEO). Część z nich stanowić mają małe satelity telekomunikacyjne zapewniające szerokopasmowy Internet satelitarny, kolejna to małe satelity obserwacyjne wykonujące obrazowanie satelitarne plus satelity nawigacyjne.

"Mamy swój własny, unikalny program Sfera. Projekt przewiduje wystrzelenie w najbliższych latach ponad 600 satelitów." - w 2018 roku zapowiedział system Władimir Putin, prezydent Rosji.

Wyniesienie konstelacji Sfera jest cześcią programu przejścia do gospodarki cyfrowej zatwierdzonym przez Putina latem 2017 roku. W Rosji, największym powierzchniowo kraju na świecie o trudno dostępnych obszarach, dostarczany przez Sferę Internet satelitarny, stanowić ma zamiennik światłowodów.


Satelity wynosić będą cieżkie rakiety nośne Angara A5 (grafika: Mil.ru)

Do wynoszenia satelitów wykorzystane mają być rakiety Angara A5. Konstrukcja ta ma za sobą pierwszy udany lot. Drugi start Angary odbyć się ma w 2020 roku.

Satelity Sfery wyniesione mają być w 3 fazach do 2028 roku. Pierwsze testowe satelity wyniesione mają być w 2023 roku. Do wyniesienia całej konstelacji potrzebnych będzie 25 startów rakiet, które startować będą z kosmodromu Wostocznyj.

Satelity konstelacji Sfera będą produkowane seryjnie. W tym celu w grudniu 2019 roku pod Moskwą rozpoczęła się budowa fabryki satelitów.


Powstająca fabryka satelitów (grafika: Gazprom)

Budowana jest ona przy centrum satelitarnym Gazpromu. Ten gazowy gigant ma bowiem ma własną flotę satelitów i spółkę-córkę Gazprom Space Systems.


Centrum satelitarne Gazpromu (grafika: Gazprom)

W fabryce będzie mogło być wytwarzanych nawet do 100 małych satelitów rocznie. Uruchomienie zakładu planowane jest na 2022 rok.

W latach 2020-2022 ma projekt, zawarty już w budżet federacji, wydane ma być 159,5 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: