Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Skybox Imaging

Skybox Imaging

Skybox Imaging to była firma mająca własną konstelację małych satelitów wykonujących zdjęcia satelitarne i wideo Ziemi.

W kwietniu 2012 firma Skybox Imaging pozyskała 91 mln dolarów funduszy od firm venture capital na rozwój i umieszczenie na orbicie floty satelitów obserwacyjnych. Pieniądze wyłożyli: Khosla Ventures, Bessemer Venture Partners, Canaan Partners i Norwest Venture Partners.

Pierwszy satelita SkySat-1 wyniesiony został 21 listopada 2013 roku na pokładzie radzieckiej rakiety nośnej Dniepr. Drugi satelita SkySat-2 wyniesony został na orbitę rakietą Sojuz z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 8 lipca 2014 roku. Kolejny Skysat-3, oznaczany jako SkySat-C1 (pierwszy z serii nowszych C, wyniesiony został 22 czerwca 2016 przez na pokładzie indyjskiej rakiety nośnej PSLV (lot C34).


Każdy z satelitów waży około 120 kg i mierzy 60x60x95 cm (grafika: Skybox Imaging)

Także latem 2014 roku Google kupiło firmę Skybox Imaging z jej 125 pracownikami za 500 mln dolarów. Google planował docelowo stworzyć konstelację 24 takich satelitów. 8 marca 2016 firma zmieniła nazwę z Skybox Imaging na Terra Bella.

16 września 2016 roku na orbicie znalazło się kolejne 4 satelity floty. Wyniesione one zostały przez nową, lekką europejską rakietę Vega z kosmodromu Kourou.

W 2017 roku Google sprzedało Terra Bella wraz z satelitami SkySat do firmy Planet Labs. Nie ujawniono ceny sprzedaży. Google zawarło jednocześnie umowę na wieloletni zakup satelitarnych od Planet Labs do swoich usług internetowych.

6 kolejnych satelitów (w tym 4 CubeSaty typu Dove) wyniesione zostały rakietą Minotaur-C z kosmodromu Vandenberg 31 października 2017 roku.

Satelity Skybox Imaging mogą wykonywać:

 • zdjęcia satelitarne powierzchni o szczegółowości 0,9 m
 • sekwencje video o długości 90 s przy 30 klatkach na sekundę


  Mierzący 829 metrów wieżowiec Burdż Chalifa w Emiratach Arabskich widzianych z kosmosu na filmie HD wykonanym przez sztucznego satelitę Google

  Wykonane z orbity ujęcia wideo i zdjęcia kupić może każdy.

  Wsparcie

   

  Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
  Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

  Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: •