Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SMILE - nowa europejska mała rakieta nośna

2016-06-07 SMILE - nowa europejska mała rakieta nośna

Powstanie mała rakieta nośna zdolna do wynoszenia na niską orbitę okołoziemską (LEO) sztucznych satelitów do 50 kg wagi. Opracuje ją konsorcjum 14 europejskich podmiotów.


Wizualizacja rakiety SMILE

Decyzja zapadła podczas odbywającej się w Hadze konferencji European Space Solutions. Projekt otrzymał 4 mln euro dotacji z Horizon 2020, programu badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej. Firmy i instytucje będą prowadzić prace nad rakietą od stycznia 2016 roku do końca 2018 roku. Jej starty odbywać się będa z centrum startowego Andoya w północnej Norwegii. Obecnie z tego miejsca startują rakiety sondażowe.


Start rakiety badawczej z Andoya w Norwegii

Konsorcium SMILE consortium obejmuje:

 1. Netherlands Aerospace Centre (NLR),
 2. German Aerospace Centre (DLR),
 3. Nammo Raufoss AS,
 4. Terma,
 5. Andoya Space Centre (ASC),
 6. National Institute for Aerospace Research - INCAS,
 7. Airborne Composites Automation,
 8. Heron Engineering,
 9. ISIS - Innovative Solutions In Space (ISIS),
 10. 3D Systems Leuven,
 11. PLD Space,
 12. Tecnalia,
 13. BoesAdvies,
 14. WEPA-Technologies.

Rynek wynoszenia małych satelitów rozwija się bardzo szybko. Obecnie jednak takie satelity wynoszone są jako ładunek dodatkowy, wraz z dużym satelitą stanowiący ładunek podstawowy. Narzuca to termin wyniesienia, który może być sprzeczny z zadaniami przewidzianymi dla małego satelity.


Logo SMILE

Rakieta SMILE będzie miała silnik hybrydowy wielokrotnego użytku, do jej konstrukcji użyte zostaną materiały kompozytowe oraz gotowe komponenty "z półki". Takie działania przełożyć się mają na niski koszt rakiety nośnej.

Do tej pory najmniejszą europejską rakietą nośną jest Vega, która jest w stanie wynieś na orbitę okołoziemską ładunek o masie od 300 kg do 2,5 t kg.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: