Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceBok

2019-08-24 SpaceBok

SpaceBok to prototypowy robot do eksploracji kosmosu. Ma on chodzić i skakać po powierzchni innych ciał niebieskich jak Księżyc, Mars lub planetoidy.


SpaceBok to czworonożny robot projektowany do eksploracji innych planet oraz planetoid (grafika: ESA)

"Przy niższej grawitacji Księżyca, Marsa czy asteroid, skakanie po powierzchni okazuje się skuteczniejszym sposobem poruszania się. Na Księżycu, 1/6 ziemskiej grawitacji, astronauci przyjęli skakanie jako instynktowny sposób poruszania się." - powiedział Hendrik Kolvenbach, szef projektu.


Hendrik Kolvenbach z robotem (grafika: ESA)

W symulowanej grawitacji księżycowej SpaceBok wykonać może skok na wysokość do 2 m. Wymaga to stabilizacji robota za pomocą koła reakcyjnego zapewniającego bezpieczne ustawienie się do lądowania. Do tej pory koła reakcyjne używane były w satelitach oraz sondach kosmicznych do zmiany ich położenia na orbicie.


Skok robota w symulowanej grawitacji Księżyca (grafika: ESA)

Nogi SpaceBoka zawierają sprężyny, które magazynują energię podczas lądowania i uwalniają ją podczas kolejnego skoku, znacznie zmniejszając wydatek energetyczny na poruszanie się.

"Roboty na nogach przemierzać mogą niedostępny teren odkrywając interesujące obszary, takie jak kratery, do których łaziki nie są w stanie dotrzeć." - dodał Barton.

Robot testowany był m.in. na Mars Yard należącym do europejskiej agencji kosmicznej ESA. To znajdujący się w Holandii symulator marsjańskiej powierzchni zawierający piasek, żwir i skały o różnych rozmiarach, podobnych do regolitu Czerownej Planety.

Robot SpaceBok zaprojektowany i zbudowany został został przez 12 osobowy zespół studentów oraz badaczy ze szwajcarskich uniwersytetów ETH Zurich oraz ZHAW Zurich.

Obecnie zespół pracuje na polepszeniem robota oraz oprogramowania nawigacyjnego tak, aby SpaceBok mógł zwiększyć swoją świadomość przestrzenną oraz autonomię.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: