Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SpinLaunch - kosmiczna katapulta

2018-02-23 SpinLaunch - kosmiczna katapulta

SpinLaunch to opracowywana kosmiczna katapulta mająca miotać ładunki na orbitę okołoziemską.


Pociski-rakiety systemu SpinLaunch (grafika: TechCrunch)

Według enigmatycznych zapowiedzi przekazanych do mediów podstawę systemu wynoszenia SpinLaunch stanowić ma kinetyczna wirówka napędzana elektrycznością. Być może chodzi tutaj o zapętlony tor na którym przyspieszany będzie pocisk-rakieta z ładunkiem użytecznym. Wytworzony pęd ma być wykorzystywany do katapultowania z ogromną prędkością, która ma wynosić 4,8 km/s. Jako, że jest to mniej niż prędkość wymagana do umieszczenia obiektu na orbicie okołoziemskiej, miotane pociski będą miały własny, dodatkowy napęd rakietowy.

Przypomnijmy. Aby obiekt stał się sztucznym satelitą Ziemi trzeba mu nadać przy wchodzeniu na orbitę prędkość 7,91 km/s, inaczej 28 476 km/h. Jest to tzw. pierwsza prędkość kosmiczna.

Umieszczenie ładunku w kosmosie, na niskiej orbicie okołoziemskiej, kosztować ma w SpinLaunch 0,5 mln dolarów. Byłoby to kilkadziesiąt razy tańsze niż tradycyjną rakietą nośną.

Pociski-rakiety będą miały 6 metrów długości. Wynoszone ładunki zaś będą wielkości mikrofalówki.

Ze względu na olbrzymie przeciążenia i rozmiar ładunku na pokładzie system mógłby dostarczać na orbitę paliwo, które potem można by wykorzystywać do załogowych misji na Księżyc i Marsa, dla zatankowania sond kosmicznych, stacji orbitalnych czy sztucznych satelitów. Mogą to być także woda czy inne wyposażenie. A nawet sztuczne satelity zbudowane w taki sposób, aby przetrwać olbrzymie przeciążenia przy starcie (np. poprzez zalanie elektroniki żywicą).

Prace nad projektem trwają od 2014 roku. Do lutego 2018 roku jednak były prowadzone w tajemnicy. Pierwotnie firma wybrała 5 obiecujących lokalizacji na konstrukcję. W maju 2019 roku firma rozpoczęła prace budowlane na prywatnym kosmodromie Spaceport America w stanie Nowy Meksyk (południowy zachód USA).

Finansowanie dotychczas pozyskane przez SpinLaunch:

  • 2014: 1 mln dolarów
  • 2015: 2,9 mln dolarów
  • 2017: 4,2 mln dolarów
  • 2018: 40 mln dolarów
Wśród inwestorów fundusze inwestycyjne Airbus Ventures, Google Ventures, Kleiner Perkins, Lauder Partners, ATW Partners, Bolt i Starlight Ventures.

Instalacja do miotania ma być gotowa w 2022 roku.

NASA w przeszłości badała możliwość wystrzeliwania ładunków z bardzo szybko poruszających się po liniowym torze sanek na poduszce magnetycznej. Jednakże, jej zdaniem, nie byłoby to wystarczająco opłacalne. Koncepcją tą zajmował się w latach 90. XX wieku John C. Mankins z biura Advanced Concept Studies przy NASA.


Urządzenie demontracyjne koncepcji NASA (grafika: NASA)

Firma SpinLaunch ma siedzibę w Sunnyvale w Kalifornii, USA. Jest to jedno z głównych miast Doliny Krzemowej (ang. Silicon Valley). Na stronie internetowej projektu www.spinlaunch.com trafić można tylko na enigmatyczne informacje.

Za projektem stoi Jonathan Yaney. Wcześniej założył on lotniczy startup Titan Aerospace, który zbudował olbrzymi dron do lotów w stratosferze. Zasilany przez panele słoneczne miał mieć możliwość latania miesiącami i dostarczania mobilnego Internetu. Dostęp do Internetu oferowany miał być szczególnie w wiejskich i odległych częściach świata, tam gdzie inne sposoby podłączenia do sieci są nieopłacalne lub niemożliwe.


Prezentacja firmy Titan Aerospace z 2013 roku

W 2014 roku firmę Titan Aerospace przejęło Google, która sama jest aktywna na kosmicznym rynku. Niestety rozwój napotykał na spore problemy techniczne. Co więcej, prototypowy dron rozbił się w 2015 roku. Podczas testowego lotu utracono kontrolę nad dronem. Zwiększył on nadmiernie prędkość co spowodowało urwanie się skrzydeł.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: