Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Test systemu ratunkowego kapsuły Dragon 2

2020-01-19 Test systemu ratunkowego kapsuły Dragon 2

Rakietowy system ratunkowy nowego załogowego statku kosmicznego Dragon 2 przetestowany został podczas startu i lotu rakiety nośnej Falcon 9.


Wizalizacja testu (grafika: SpaceX)

Rakietowy system ratunkowy określany jest w kosmonautyce jako Launch Abort System (LAS). Systemy takie mają załogowe statki kosmiczne. Pozwalają one na bezpieczne oddzielenie się i ucieczkę statku od rakiety nośnej w przypadku jej awarii - przed, podczas jej startu oraz w fazie wznoszenia. Dzięki temu załoga może się uratować.


Animacja pokazująca przebieg testu

Test systemu ratunkowego w locie Dragona 2 wyznaczony został na 18 stycznia 2020 roku. Jednakże zła pogoda oraz zfalowany ocean w miejscu planowanego lądowania kapusły spowodowały, że start przełożono na dzień później, 19 stycznia 2020 roku o godz. 16.30 czasu polskiego.


Relacja z próby

Około 90 sekundu od startu wyłączone zostały silniki rakietowe pierwszego stopnia rakiety i jednocześnie uruchomione silniczki Super Draco statku Dragon. Dzięki nim kapsuła oddzieliła się planowo od drugiego stopnia rakiety, na którym była umieszczony. Następnie odleciała na bezpieczną odległość 1,6 km. Osiągnęła przeciążenie 3,5 g i prędkość 2 700 km/h wznosząc się na 40 km.

Zgodnie z przewidywaniami rakieta nośna rozpadła się widowiskowo (wybuchła) w wyniku dużych siły aerodynamicznych.

Dragon 2 wodował na Atlantyku dziewięć minut po starcie.

Był to finalny test Dragona 2 przed pierwszym załogowym lotem. Pierwszy start z astronautami NASA na pokładzie odbyć może się w drugim kwartale 2020 roku.

Pierwotnie opisany test planowany był na ostatni kwartał 2019 roku. Jednakże w kwietniu 2019 roku podczas testów silniczków systemu ratunkowego Super Draco kapsuły doszło do eksplozji. Dragon uległ zniszczeniu. Ustalenie przyczyn wypadku oraz wprowadzenie poprawek zabrało dodatkowy czas.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: