Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Trzeci start rakiety Falcon Heavy

2019-06-25 Trzeci start rakiety Falcon Heavy

Podczas trzeciego swojego startu ciężka rakieta nośna Falcon Heavy firmy SpaceX wyniosła na orbitę 24 satelity.


Falcon Heavy to najpotężniejsza obecnie używana rakieta nośna (grafika: SpaceX)


Pełna relacja ze startu

Start miał miejsce 25 czerwca 2019 roku, o godzinie 08:30 czasu polskiego (06:30 UTC).

Wynoszone satelity udało się umieścić na 3 różnych orbitach.

Niestety nie udało się odzyskać wszystkie trzech stopni podstawowych rakiety. O ile dwa boczne stopnie wylądowały bezpiecznie na stanowiskach Landing Zone 1 (LZ-1) i Landing Zone 2 (LZ-2) na kosmodromie Canaveral to środkowemu członowi się to nie udało. Zamiast wylądować na barce "Of Course I Still Love You" (OCISLY) człon uderzył w powierzchnię wody kilkadziesiąt metrów od jednostki. Następnie eksplodowała.

SpaceX podjął kolejny raz próbę odzyskania aerodynamicznych osłon wynoszonego ładunku. Osłony te, umieszczone na szczycie rakiety, wykonane są z włókna węglowego i chronią ładunek przed oporem aerodynamicznym podczas rozpędzania rakiety. Do tego posłużył specjalny statek GO Ms. Tree (wcześniej nazwany Mr. Steven) zaopatrzony w ogromną sieć. Po raz pierwszy udało się złapać w sieć połówkę osłony aerodynamicznej. Do tej pory próby takie kończyły się niepowodzeniem. Ma ona zostać wykorzystana ponownie podczas startu Falcon Heavy.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: