Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > USSF-67

2023-01-15 USSF-67

Potężna rakieta Falcon Heavy wystartowała po raz piąty. Wykonała misję dla amerykańskich sił kosmicznych.


Przygotowania rakiety Falcon Heavy do misji USSF-67 (grafika: SpaceX)

Falcon Heavy to bardzo ciężka rakieta nośna firmy SpaceX użytkowana od niemal 5 lat. Jej podstawę stanowią trzy człony rakiety Falcon 9 ułożone w jednym szeregu. Każdy z członów napędzany jest dziewięcioma silnikami Merlin, co daje w sumie 27 silników rakietowych i aż 63,8 ton nośności na niską orbitę okołoziemską (LEO).


Test statyczny przed startem (grafika: SpaceX)

Start z misją USSF-67 był piątym lotem tej rakiety nośnej. Odbył jest 15 stycznia 2023 roku z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Wynoszony ładunek pozostał tajny. SpaceX na prośbę amerykańskiego rządu nie pokazał wynoszonego ładunku, lotu drugiego stopnia i separacji satelitów.

Wiadomo, że odbył się dla amerykańskich sił kosmicznych (United States Space Force, w skrócie USSF), które to zakontraktowały to wyniesienie za 332 milionów dolarów.

Głównym ładunkiem użytecznym był CBAS 2 - drugi satelita serii Continuous Broadcast Augmenting SATCOM, w skrócie CBAS. Budowane przez koncern Boeing satelity CBAS zapewnić mają łączność dla przywódców i dowództwa wojskowego z orbity geostacjonarnej (GEO). Ich masa to 2-3 tony.

Drugim dodatkowym ładunkiem była LDPE-3A, trzecia platforma z serii Long Duration Propulsive ESPA firmy Northrop Grumman. Zawierała ona pięć małych wojskowych nanosatelitów.

Dwa z trzech boosterów zostały odzyskane. Dwa boczne stopnie wylądowały "na ogniu" na kosmodromie - na stanowiskach Landing Zone 1 (LZ-1) i Landing Zone 2 (LZ-2). Trzeci, środkowy stopień nie był odzyskiwany i wpadł do Atlantyku. Dlatego przed startem został on pozbawiony rozkładanych nóg do lądowania oraz rozkładanych kratownicowych powierzchni sterujących (ang. grid fins)

Był to trzeci start w 2023 roku przeprowadzony przez firmę SpaceX.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: