Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Ustalono konfigurację przyszłej rakiety nośnej Ariane 6

2013-07-12 Ustalono konfigurację przyszłej rakiety nośnej Ariane 6

Ustalono konfigurację przyszłej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6, która wejść ma do służby na początku przyszłej dekady.


Wizualizacja rakiety nośnej Ariane 6 w drodze na orbitę wokołoziemską (grafika: ESA)

Umożliwiać ona ma wynoszenie na orbitę wokołoziemską niemal o połowę mniejszych ładunków niż umożliwia to obecnie wykorzystywana rakieta nośna Ariane 5. Mowa jest dokładniej o 3-6,5 tonach na geostacjonarną orbitę transferową (GTO) w przypadku Ariane 6 w porównaniu do 10,5 ton dla Ariane 5.

Przy opracowaniu Ariane 6 wykorzystane zostaną doświadczenia oraz sprzęt wypracowany dla nowej lekkiej rakiety nośnej Vega oraz przy wcześniejszych modelach rakiet Ariane. Opracowanie i budowa Ariane 6 ma być tania, co pozwolić ma na większą konkurencyjność na prywatnym rynku wynoszenie sztucznych satelitów. Na rynku tym obok Europejczyków działają także prężnie Amerykanie, Rosjanie i Chińczycy.


Animacja przedstawiająca nową rakietę nośną Ariane 6

Cena jednego startu Ariane 6 ma nie przekraczać 70 mln euro. Koszt dostarczenia 1 tony ładunku na orbitę ma być nawet o połowę niższy niż w przypadku Ariane 5. Rakieta wynosić ma zarówno cywilne jak i wojskowe sztuczne satelity lub inne obiekty kosmiczne.

Pierwszy stopień rakiety składać się ma z 3 takich samych silników rakietowych na paliwo stałe (każdy zawierający 135 tony materiału pędnego). Drugi stopień składać się będzie z jednego takiego silnika na paliwo stałe. Trzeci stopień będzie zmodyfikowanym stopniem górnym rakiety Ariane 5 ME wyposażonym w silnik rakietowy Vinci na paliwo płynne ze zbiornikami ciekłego wodoru i tlenu. Jego zadaniem będzie umieszczenie satelity na przewidzianej orbicie wokołoziemskiej.


Konfiguracja rakiety nośnej Ariane 6 (grafika: ESA)

Przestrzeń ładunkowa Ariane 6 ma mieć średnicę 5,4 m - analogiczną jak ciężka rakieta nośna Ariane 5, która zazwyczaj zabierała ze sobą jednocześnie dwa duże sztuczne satelity.

Projekt docelowej konfiguracji został wyłoniony po sześciomiesięcznych konsultacjach między krajami członkowskimi Europejskiej Agencji Kosmicznej. Szczegółowa konstrukcja rakiety zostanie zaś przedstawiona w 2014 roku.

Opracowanie rakiety nośnej Ariane 6 kosztować ma w sumie 3 mld euro.

Podobnie jak inne europejskie rakiety startować ona będzie z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Obecnie ESA do wynoszenia obiektów w kosmos używa nową europejską lekką rakietę nośną Vega, rosyjska średnią rakietę nośna Sojuz i ciężką rakietę Ariane 5.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: