Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Ariane 5 wyniesie 2 satelity oraz kosmicznego robota

2020-07-31 Ariane 5 wyniesie 2 satelity oraz kosmicznego robota

Europejska rakieta nośna Ariane 5 wyniosła na orbitę geostacjonarną dwa satelity telekomunikacyjne oraz kosmicznego robota serwisowego.


Był to 253 lot rakiety rodziny Ariane oraz jednocześnie 109 start rakiety Ariane 5 (grafika: Arianespace)

Pierwotnie start zaplanowano na 31 lipca 2020 roku o godz. 23:30 czasu polskiego. jednakże na 2 minuty i 14 sekund przed startem procedurę przerwano z powodu nieoczekiwanego zachowania się jednego z czujników zbiornika ciekłego wodoru stopnia głównego.


Przerwany start

Rakieta została zabrana do budynku montażowego, gdzie czujnik został wymieniony. Start odbył się 15 sierpnia 2020 roku z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Start był transmitowany na żywo.


Relacja ze startu

Na pokładzie rakiety znalazły się się 2 geostacjonarne satelity telekomunikacyjne Galaxy 30 i BSAT-4b oraz robot serwisowy MEV-2.


MEV-2 z lewej i Galaxy 30 z prawej (grafika: Arianespace)

Galaxy 30 (G-30) to satelita telekomunikacyjny będący własnością firmy Intelsat. Umieszczony na pozycji 125°W będzie on dostarczać głównie telewizję satelitarną na teren USA.

BSAT-4b to satelita telekomunikacyjny zaprojektowany i zbudowany dla Broadcasting Satellite System Corporation (B-SAT), wiodącego operatora satelitarnego w Japonii. Dostarczać on będzie telewizję satelitarną Direct-to-Home (DTH) w ultrawysokiej rozdzielczości 4K/8K (UHD). To zapasowy satelita dla wyniesionego w 2017 roku poprzednika BSAT-4a.

MEV-2 (Mission Extension Vehicle-2) to robot orbitalny zbudowany przez firmę SpaceLogistics należącą do koncernu Northrop Grumman. Jego zdaniem jest przedłużenie życia innego, znajdującego się już na orbicie satelity. Zbliży się on oraz zadokuje do serwisowanego satelity Intelsat 10-02, który znajduje się w kosmosie od 2004 roku i nie ma już paliwa. Zadokowany MEV-2 za pomocą własnych silników rakietowych zastąpi napęd Intelsata 10-02. Dzięki temu satelita ten otrzyma dodatkowe 5 lat życia.

MEV-2 to drugi satelita naprawczy serii MEV. Pierwszy, MEV-1, wyniesiony został przez rosyjskiego Protona w październiku 2019 roku. W lutym 2020 roku przesunął on satelitę Intelsat 901.

Flota pojazdów serwisowych MEV przedłużać ma życie drogich satelitów geostacjonarnych, zapewniając im napęd po wyczerpaniu własnego paliwa. Umożliwiać ma także ich ponowne tankowanie, inspekcje, montaż a nawet naprawy na orbicie. Dodatkowo, po zakończeniu żywota, MEV spychać mają nieczynne satelity w celu deorbitacji ich w atmosferze ziemskiej. Do zbliżenia się i podłączenia do satelity-klienta pojazdy MEV używają napędu elektrycznego zasilanego przez panele słoneczne o dużej mocy.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: